3D náčrt – Promítnutí křivky na plochu

Užitečný, ale často přehlížený je 3D náčrt, který obsahuje několik příjemných funkcí jako je například užitečná funkce pro promítnutí křivky nebo bodu na plochu. Geometrie se promítne na vybranou plochu podle vybraného vektoru. Můžete promítat křivky 2D nebo 3D náčrtu, body náčrtu, pracovní body a hrany a vrcholy těles nebo povrchů. Cílové plochy mohou být jednotlivé plochy nebo tělesa nebo 2D objekty, celé plochy nebo pracovní roviny.Promítanou geometrii lze upravovat nebo přerušit její spojení s mateřskou geometrií. Výsledkem je geometrie 3D náčrtu, kterou můžete upravovat příkazy 3D náčrtu. Postup je následující.

1. Vytvoříme si model s 2D náčrtem.

Náčrt

2. Přejdeme do 3D náčrtu a zvolíme příkaz „Promítnout na plochu“. V dialogu Promítnout křivku na povrch zvolte Plochy. V grafickém okně klepněte na plochu, na kterou chcete křivky promítat. Nebo můžete raději zvolit prvky povrchu v prohlížeči nebo klepnutím na příkaz Vybrat další.  Klepněte na křivky, které chcete na vybranou plochu promítnout. Pokud je třeba, podržením klávesy CTRL a dalším kliknutím můžete odstranit geometrii ze sady výběru.

Promítnout křivku na plochu

3. Klepněte na tlačítko Použít a pokračujte ve výběru ploch a křivek, které se mají promítnout. Jakmile skončíte, klepněte na tlačítko OK a zavřete dialog.

Promítnutí na plochu

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.