Adaptivita v Inventoru a způsoby vypnutí (+iLogic)

Pokud čtete tento článek, asi jste se někdy setkali s adaptivitou a troufám si tvrdit, že to nebyl šťastný objev. Níže v článku se dozvíte, jakým způsobem můžete s adaptivitou pracovat a jak ji lze efektivně v součástech vypínat.

Značka adaptivity
Značka adaptivity

Adaptivita způsobuje ZÁVISLOST na jiných dílech sestavy. Do komponenty ji můžete dostat například pokud upravíte díl v prostředí sestavy a během úprav náčrtu promítnete geometrii jiného dílu. Během navrhování sestav se ale často stává, že potřebujete geometrii ostatních komponent v upravovaném dílu použít.

Adaptivita je celkem vzato dobrá věc, která vám zajistí automatickou aktualizaci promítnuté geometrie (jiných komponent) ve vašich součástech. Ovšem pokud zpětně upravujete velké množství součástí, dokáže adaptivita způsobit velký zmatek v celé sestavě a třeba i zničit polohu všech komponent. Z tohoto důvodu ji doporučujeme alespoň po skončení návrhu sestavy vypínat a DÁVAT VELIKÝ POZOR KDE JE POUŽITA.

Vypínat adaptivitu lze několika způsoby:

  1. Klikutím pravého tlačítka myši na komponentu = v aktuální sestavě vypne adaptivitu zvolené součásti.
Ovládání adaptivity v kontextové nabídce

2. Podržením CTRL během promítání geometrie (doporučuji) = adaptivita ani nevznikne a promítnutá geometrie je pouze pevná (stejně jako byste nakreslili křivku a použili na všechny její body pevnou vazbu).

Promítnutí geometrie bez adaptivity
Promítnutí geometrie bez adaptivity

3. Vypnutí adaptivity v Možnostech aplikace = změní nastavení klávesy CTRL. Všechna promítaná geometrie v sestavě je neadaptivní a pevná. Pouze podržením klávesy CTRL  můžete získat adaptivitu během promítání geometrie v sestavě.

Možnosti aplikace - vypnutí adaptivity
Možnosti aplikace – vypnutí adaptivity

4. Deaktivace adaptivity součásti v nastavení dokumentu = vypne adaptivitu ve všech sestavách, kde se součást vyskytuje. Stačí ručně přejít do Nastavení dokumentu (na kartě Nástroje) a odškrtnout možnost „Adaptivně použito v sestavě“.

Rozdíl oproti 1. bodu je, že tato možnost přeruší všechny existující adaptivní propojení mezi souborem a JAKOUKOLI sestavou.

Deaktivace adaptivity nastavení dokumentu
Deaktivace adaptivity nastavení dokumentu

Pokud nechcete procházet celou sestavu a v nastavení dokumentu jednotlivých součástí vypínat toto zaškrtnutí, můžete použít iLogic kód. Najdete ho níže a přesně jako byste to udělali ručně, projde ABSOLUTNĚ VŠECHNY KOMPONENTY sestavy a všude odškrtne tuto možnost.

POZOR! Některé díly mohou být adaptivní v jiných sestavách a použití tohoto pravidla změní nastavení dokumentu součásti pro všechny výskyty. Způsobí tedy, že bude zrušena adaptivita i v jiných sestavách, kde se součásti vyskytují.

Po spuštění pravidla uvidíte dialogové okno s informacemi o počtu komponent, kde byla adaptivita odebrána. Pokud po spuštění pravidla nebudete chtít změny uložit, stačí zavřít sestavu a samozřejmě nic neukládat – všechny odkazy budou zachovány.

Stáhnout pravidlo můžete ZDE

Pravidlo iLogic - vypnutí veškeré adaptivity
Pravidlo iLogic – vypnutí veškeré adaptivity

Za inspiraci a kód děkuji Lukovi Davenportovi.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant strojírenských Autodesk produktů ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na program Autodesk Inventor. Potkat se můžeme v pardubické kanceláři Adeonu.