Autodesk HSM – Indexace

Pokud pracujeme na více-osém stroji, je na místě využívání indexace při obrábění. Indexace je v podstatě využití děličky.

Indexace nám tedy slouží k natočení obrobku a poté obrábění pomocí 2 a 3-osých operací. Díky indexaci nemusíme otáčet a upínat obrobek manuálně. Nemusíme tedy ani vytvářet více nulových bodů.

Nastavení

Kde indexaci vlastně nastavit? Indexace se nastavuje v každé operaci zvlášť. Nachází se vždy v záložce „Geometrie“, pod názvem „Orientace nástroje“.

HSM nastaeni Indexace

Z obrázku je vidět, že zde se nastaví nulový bod pro tuto operaci. Nastavení orientace os je obdobné jako u základního nastavení. Máme opět několik možností jak osy nastavit.

Autodesk HSM nastaveni

V podstatě tedy nastavujeme osy tak, aby osa Z byla kolmá na rovinu obrábění. Osa Z nám totiž určuje osu nástroje. O to, aby nám pak stroj správně obráběl a nastavil vždy obrobek do požadované polohy se stará vhodně napsaný postprocesor. Postprocesor musí být přizpůsoben na řídící systém stroje, který musí tuto indexaci umožňovat.

Závěrem

Indexaci tedy využívají 4 a 5-osé stroje. Díky indexaci můžeme tedy obrábět složitější obrobky bez nutnosti přeupnutí obrobku. Pro více stejných operací na kružnici se dá posléze využít funkce „Pole“, která nám operaci například orotuje kolem zvolené osy a nastaveném úhlu.

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Připravuji pro vás články především o přípravě obrábění a dostupných CAM programech. Potkat mě můžete ve zlínské kanceláři Adeonu.