Autodesk HSM – nastavení soustružení

V předchozích článcích našeho seriálu jsem si již ukázaly, jak založit jednoduchý projekt obrábění. Byl to projekt na frézování. Dnes si ukážeme, jak postupovat při zakládání soustružnického projektu.

Soustružení hraje stejně významnou roli jako frézování. Dnešní moderní stroje jsou vesměs konstruovány jako frézařsko-soustružnické, aby se dosáhlo maximálních možnosti stroje.

Nastavení

Karta nastavení obsahuje hlavní rozdíl mezi frézováním a soustružením. V kartě nastavení si tedy nastavíme typ operace. V našem případě tedy „Soustružení nebo Frézování“ a zvolíme vřeteno, pokud jich stroj má víc.

Autodesk hsm soustruzeni

Dále vybereme Model, který se má obrábět. Pokud již není vybrán. Autodesk HSM u součásti vybere model automaticky. Červeným křížkem lze výběr zrušit. Poté stačí kliknout na čtvereček se šipkou a následně vybrat model obrábění.

autodesk hsm soustruzeni nastaveni

Pokud model obsahuje i další operace frézování a má tedy nepravidelný profil, je třeba zaškrtnout i „Stáčený profil“. To aby se vybral vnější profil pro soustružení.

soustruzeni staceny profil

Dalším krokem je nastavení nulového bodu. V první řadě si nastavíme, kde se má počátek zobrazovat. Zadáme například „Přední část modelu“. Jsou zde na výběr i varianty s polotovarem, ale zde je pak důležité nejdříve nastavit polotovar a pak se teprve vrátit k nastavení nulového bodu.

inventor cam stroustruzeni

Poté již stačí vybrat rotační osu Z. Osu vybereme kliknutím na válcovou plochu modelu, jejíž osa má být osou Z. Nulový bod se pak automaticky přesune na požadované místo.

inventor cam soustruzeni polotovar

Polotovar

V kartě polotovar volíme z různých druhů polotvaru. Máme na výběr z různých režimů kvádrových profilů, válcových profilů nebo je zde možnost výběru modelu polotovaru. V našem případě zvolíme „Relativní velikost válce“ a klikneme na model. Automaticky se nám navrhne válcový tvar polotovaru. Režimy mají varianty „Pevné“ a „Relativní“. Rozdíl je v tom že u pevné velikosti můžeme nastavit jen průměr a velikost válce. Kdežto relativní nám dává více rozměrových možností změny polotovaru.

autodesk hsm soustruzeni polotovar

Závěrem

Ukázaly jsme si jednoduché nastavení soustružnického modelu. Postup tohoto nastavení je velmi podobný i při frézování. Je zde vidět vyvážený poměr mezi jednoduchostí a možnostmi nastavení.

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Josef Moravčík
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Připravuji pro vás články především o přípravě obrábění a dostupných CAM programech. Potkat mě můžete ve zlínské kanceláři Adeonu.