Autodesk Inventor 2019.1

Tento týden byla pro předplatitele uvedena nová aktualizace pro Inventor s označením 2019.1. Přináší poměrně velkou řadu novinek, pojďme si je tedy postupně rozebrat. Tuto aktualizaci si můžete již nyní stáhnout přes svůj Autodesk Account.

Inventor 2019 - Autodesk Desktop App

Vylepšená uživatelská zkušenost

První novinkou je nyní nová možnost zobrazit si vizuálně na pásu karet jaké všechny nástroje se vylepšili změnili nebo přidali. Okamžitě tak vidíte co jste v předešlé verzi za nástroje neměli a co můžete hne odzkoušet. Toto zvýraznění zapnete nebo vypnete na kartě Začínáme.

Autodesk Inventor zvyraznění nových příkazů na pásu karet

Dialogová okna nápovědy

U různých polí hodnot nyní při najetí myší uvidíte okamžitě název parametru.

Autodesk Inventor zobrazeni napovědy

Ilogic vylepšení

Ilogic nyní nově nabízí funkci logování / protokolování. Ke svým kódům nyní tedy můžete přidat příkazy přesně k tomuto určené.

Příklad: 

 • Logger.Debug(„Teď jsme ve fázi 2“)
 • Logger.Info(„Hello World“)
 • Logger.Trace(„Jakykoliv text“)

Lze také nastavovat různé druhy úrovní protokolování: sledování (Trace), ladění (Debug), informace (Info), upozornění (Warn), chyby (Error), závažné chyby (Fatal) a k tomu navíc možnost žádné (None). Podle nastavení se budou anebo nebudou zobrazovat různé chyby a upozornění v panelu protokolu.

AnyCAD

 • Také bylo vylepšen výkon práce s AnyCAD při importu nenativních sestav s větší komplexností.
 • Nově lze také importovat síťová data z aplikace SolidWorks. V části dialogu Filtry objektu zaškrtnutím možnosti Sítě zahrňte sítě z vybraného souboru.

Poloviční řez

Podle průzkumu se u modelů a sestav používá nejčastěji příkaz Poloviční řez. Proto nyní příkaz pro řez bude automaticky provádět tento poloviční řez a ne čtvrtinový.

Vylepšená spolupráce s 3D poznámkami (MBD)

 • Autodesk Inventor nyní nově podporuje při importu STEP souboru zvolit i import Grafické hodnoty PMI. Toto funguje pouze u STEP souborů formátu 242.
 • Ve sdílených pohledech ve webovém prohlížeči Fusion Team se nyní zobrazují 3D poznámky.

 

Vylepšené obsahové centrum

Hlavní důraz byl kladen na jednoduší práci s editorem obsahového centra, vyhledávání komponent a jejich zpětná editace pokud již jsou prvky vloženy.

Autodesk Inventor modernizace editoru obsahového centra

 • Bylo výrazně graficky vylepšeno rozhraní editoru obsahového centra. Byl kladen důraz především na lepší orientaci a rychlou čitelnost příkazů.
 • Pokud používáte Vault obsahové centrum, pak si můžete všimnout rychlejšího otevírání, jelikož bylo vylepšeno, jak Inventor pracuje s ukládáním do mezipaměti.
 • Při vkládání prvků z obsahového centra, nově je vždy okamžitě aktivováno Rychlé hledání. Díky tomu můžete vkládat prvky obsahového centra mnohem rychleji.
 • Byla také vylepšeno ovládání rozšířeného vyhledávání, které automaticky vypisuje kategorii, ve které se právě nacházíte.
 • Prvky, které jste již z obsahového centra vložili nyní můžete mnohem jednodušeji spravovat a editovat. Přes pravý klik myši se nyní rychlým výběrem dostanete přímo do tabulky Editoru obsahového centra konkrétního prvku.
  • Toto je například jeden z nápadu uživatelů přidaný přes Inventor Idea Station, nebojte se tedy i vy napsat jaké vylepšení Inventoru by jste potřebovali.Autodesk inventor Upravit komponentu v editoru obsahoveho centra

 

Vylepšení generátoru rámových konstrukcí

 • Příkaz Vložit si nyní pamatuje předešlé uživatelské nastavení a při výběru geometrie okamžitě provede náhled vložených prvků dle výchozí velikosti
 • Náhled již není drátový ale stínovaný
 • Nově jsou vidět náhledy i u dalších příkazů práce s rámovou konstrukcí jako je Změnit, Pokos, Drážka, Oříznout na profil, Oříznout nebo prodloužit

Autodesk Inventor náhled editace generátoru rámových konstrukcí

Kopírovat vlastnosti rámové konstrukce

 • V příkazu vložit nyní můžete jednoduše kopírovat informace a nastavení předešlých již vložených prvků konstrukce. Výběrem kapátka v dialogu povolte kopírování vlastností a poté vyberte člen. Můžete se rozhodnout zkopírovat pouze informace členu rámové konstrukce, pouze orientaci, nebo obojí.

Čekali jste na některou z těchto vylepšení? Nebo jaké jiné by jste rádi v Inventoru viděli?
Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.