Autodesk Inventor – Dynamická změna měřítka ve výkrese

Autodesk Inventoru 2016 se změnilo dialogové okno výkresového pohledu, aby podporoval nové pracovní postupy pomocí přímé interakce s grafickým oknem. Dále vedle pravého horního rohu základního pohledu se nově zobrazí nástroj ViewCube. Kliknutím na plochu, hranu nebo roh nástroje View Cube nastavíte požadovanou orientaci modelu. Měřítko pohledu se nastavuje pomocí dialogového okna.

Měřítko pohledu
Měřítko pohledu

Existuje ještě jedna pomůcka, která není na první pohled viditelná. Jedná se o dynamickou změnu měřítka pohledu.

V Editoru stylů si můžete velmi jednoduchým postupem nastavit přednastavené hodnoty pro měřítko a tyto hodnoty se Vám následně ukáží při nastavení měřítka pomocí dialogového okna.

Přednastavené hodnoty měřítka
Přednastavené hodnoty měřítka

 

Když však vytvoříte základní pohled a promítnuté pohledy, k přizpůsobení velikosti pohledu modelu listu se použije dočasná hodnota měřítka.

Dynamickým tažením za zvýrazněné zelené rohy u základního pohledu lze měřítko pohledu změnit přímo v grafickém okně.

Dynamická změna měřítka
Dynamická změna měřítka

 

Dynamická změna měřítka se chová podle přednastavených hodnot. Přidržením klávesy CTRL lze aktivovat režim volného přetažení a tím můžete libovolně nastavit měřítko pohledu.

 

Celý postup je zobrazen na následujícím videu:

Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.