Pro běžné uživatele tohoto blogu bude tento článek zřejmě poměrně nudný. Běžný uživatel Inventoru tohle téma velmi dobře zná. Nicméně se zde ve vyhledávání takovýto dotaz často objevuje a tudíž si pojďme rozebrat, s jakými formáty souborů Inventor pracuje, když v něm vytváříte díly, sestavy, výkresy a prezentace.
![]() |
Díl | .ipt |
![]() |
Sestava | .iam |
![]() |
Výkres | .dwg (nebo .idw) |
![]() |
Prezentace | .ipn |
![]() |
Projekt | .ipj |
Díly
Přípona .ipt
- Tvořen z objemového tělesa
- Může mít také několik hmotných těles (několik objemů)
- Také se může jednat o nehmotnou plochu nebo sadu ploch
- Také se může jednat o plechový díl, který má také příponu ipt
- Díly označované jako iSoučásti – mají konfigurovatelnou velikost
Díly s jedním hmotným tělesem 
Tyto součásti se od ostatních liší tím, že jsou vytvořeny z jednoho materiálu a jednoho objemového tělesa, jehož velikost může být různá. V kusovníku se projevuje jako jeden díl.
Díly složené z více hmotných těles 
Díl se může skládat i z několika jednotlivých objemových těles. V kusovníku se ale stále projeví jako jeden jediný díl. Jednotlivé tělesa lze ale posléze exportovat jako jednotlivé díly sestavy. Jednotlivá tělesa vytváříme pomocí konstrukčních prvků se zaškrtnutím příslušného tlačítka , anebo je vkládáme pomocí příkazu Odvozená komponenta. Pomocí příkazu Kombinovat můžete provádět Booleovy operace. Tento typ dílu se používá při vytváření sestav procesem Shora dolů.
Díl – Plech 
Jedná se stále o běžný ipt soubor, který má ale jednotnou tloušťku a určitá nastavení (styly) navíc, které určují chování souboru a daného plechu (ohyb, výštip, atd…)
iSoučásti 
Konfigurovatelné součásti, které se liší velikostí, materiálem nebo dalšími proměnnými, ale mají stejný základní návrh fungující v mnoha modelech. iSoučást je řízená tabulkou, která konfiguruje normalizované součásti s různými velikostmi a stavy. Tabulka může být upravena v aplikaci Inventor nebo externě v tabulkovém procesoru.
Sestavy
Přípona .iam
- Seskupení několika dílů (popř. dalších podsestav) dohromady
- Může se jednat o Svařenec, který má také příponu .iam
- Sestavy označované iSestava – konfigurovatelné sestavy
Klasická sestava 
Sestavy se skládají z dílů nebo dalších sestav (tzv. PODsestav), které jsou až následně složeny z dílů. V prostoru jsou k sobě složeny pomocí Vazeb a Spojení (např. plocha A leží na ploše B)
Svařenec 
Jedná se pořád o klasickou sestavu s příponou iam, která má ale aktviní prostředí svařování. U sestav se nám pak otevřou další možnosti jako je příprava ploch pro svařování, samotné svařování a obrábění. Příprava svařování umožňuje použití nástrojů pro vytvoření technologických ploch. V sekci Svařování pak svařujeme jednotlivé součásti daným typem svaru. A v poslední sekci Obrábění obrobujeme funkční plochy svarku.
iSestava
Konfigurovatelné sestavy, které se liší několika měnitelnými parametry v závislosti například na dané tabulce hodnot. Jsou tedy stejně jako díly řízené tabulkou, která určuje varianty možností iSestav. Tabulku můžete vytvořit a následně upravit buď přímo v Inventoru anebo externě například v Excelu a následně ji jen načítat.
Výkresy
Přípona .dwg
a .idw
- Výkresová dokumentace vytvořených dílů nebo sestav.
- Obsahuje jeden nebo více 2D listů s okótovanými pohledy, poznámky, kusovník a podobně…
Výkres je vždy vytvořen na základě již hotového modelu dílu nebo sestavy. Z daných modelů tedy vytváříme pohledy, řezy, kótujeme, přidáváme poznámky, kusovník a podobně. Při kótování vzdálenosti neurčujeme, ale pouze „vytahujeme“ velikosti modelu. Při editaci daného dílu nebo sestavy se aktualizují i údaje výkresu.
DWG vs IDW
Své výkresy v Inventoru můžete ukládat jako DWG nebo IDW formáty. Volba formátu záleží čistě na vás. Osobně doporučujeme radši DWG. Soubory jsou sice o trochu větší, ale můžete je otevřít v AutoCADu, vkládat DWG bloky, nepotřebujete extra prohlížečku pro lidi, co nemají Inventor a podobně. Ukládáním do DWG rozhodně nic neztratíte a jen získáte lepší spolupráci mezi programy.
Prezentace
- Přípona .ipn
- Jedná se o rozpady sestavy
- Lze také vytvořit animace pohybu dílů a sestav
Využívá se pro vytvoření animace prezentací nebo montážních postupů, popřípadě rozpady sestav. Použijete již vytvořenou sestavu (iam), vložíte ji do prostředí prezentací v Inventoru a jednoduše již se souborem pracujete.
Projekt
Přípona .ipj
- Určuje cesty projektu
- Kde jsou ukládána data (díly, sestavy a další data)
- Konfiguraci a cesty dílů obsahového centra
- Cesty k materiálům, texturám, šablonám, návrhovým datům
- Jedná se o velmi důležitou součást práce s Inventorem!
- Projekty najdete v Začínáme > Projekty
Pokud posíláte někomu svou vytvořenou sestavu, je potřeba ji poslat správně s cestami a projektem. K tomu slouží příkaz „Pack and Go“.
Projekt může být společný pro všechny zakázky anebo pro každou zakázku zvláštní projekt.
Projekt může být Jednouživatelský anebo Vault. Vault projekt slouží pro navázání s Autodesk Vault – programem pro správu dat. Pokud Vault nevyužíváte, pak si vždy svoje projekty nastavte pouze jako Jednouživatelský (Single User).
Pokud obdržíte sestavu např. od dodavatele společně s projektovým souborem, tak je potřeba nejdřív načíst projektový soubor a pak až sestavu.
Pracovat můžete pouze na jednom projektu v daný moment. Jinak řečeno, pouze jeden projekt může být aktivní. Pokud chci načíst data z jiného projektu, pak musím nejdřív zavřít všechny otevřené díly a sestavy, zaktivovat daný nový projekt a až pak z něj načíst data.