Autodesk Inventor – Jakým způsobem vytvořit nepravidelné pole

Pomocí příkazu obdélníkové pole lze tvořit pravidelné pole. Následně lze některé prvky vypnout, což však znamená delší dobu na konečnou úpravu. Problém může být následně v editaci prvků a v dohledávání prvků, které jsou vypnuty.

Pojďme se podívat, jakým způsobem vytvořit například toto nepravidelné pole.

Autodesk Inventor - Nepravidelné pole
Autodesk Inventor – Nepravidelné pole

Nepravidelné pole

Pro nepravidelné pole lze použít následující způsob:

 • Nejdříve si vytvoříme vzor pro nepravidelné pole.
 • Tento vzor bude tvořen pomocí čar, které budou spojeny a následně budou stejně dlouhé, což umožníme vazbou „Stejné“.
  Vzor pro nepravidelné pole
  Vzor pro nepravidelné pole
 •  Nyní si vytvoříme prvek, který budeme chtít duplikovat a uspořádat ji do sloupců.
Prvek pro rozmístění
Prvek pro rozmístění

 

 • Jako poslední bude vytvoření obdélníkového pole. Vybereme si tedy obdélníkové pole a zvolíme si nejdříve prvek, který budeme chtít duplikovat a následně si zvolíme směr1, který bude tvořen nakreslenou trajektorií.
 • Nastavíme si počet komponent a délku pole.
Obdélníkové pole
Obdélníkové pole

 

 • Potvrdíme nastavené obdélníkového pole.
 • Pokud budeme chtít editovat vzdálenost sloupců, stačí přejít do náčrtu a změnit jednotlivé kóty, které zadávají vzdálenost prvků.

Celý postup můžete shlédnout na následujícím videu:

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.

6 Komentářů

 1. Dobrý den, ve verzi I2012 se mi nepodařilo pole vytvořit na té křivce v horních bodech. Teprve až jsem umazal konstrukční čáru z náčrtu, poté se první směr označil v celé délce. Nevím jestli je to v I 2014 jinak. Nebo při návrhu těch čar jsem měl udělat něco jiného. Můžete mi to nějak vysvětlit. Děkuji

 2. @Zdeněk Doležel
  Potvrdzujem poznámku, ja som prvy krat pouzil horizontalne zavezbene body – bez konstrukcnej ciary.
  Teraz som to skusil s čiarou a pri vybere „krivky“ mi označilo len prvu čast – teda po prvy priesecnik s konstrukcnou ciarou, konstrukcnu ciaru treba zmazat… (inventor 2011)
  skusal som aj postup nakreslenia najprv suvislej čiary a nasledneho navezbenia na konstrucknu – vysledok bol ten isty – čiaru rozdelilo na jednotlive useky..

 3. chcem este dodať malú poznámku:
  ak vyrezávate z náčrtu naprieč ohybom (teda ohyby premietnuté v náčrte na plochu), tak pole sa nevytvorí do ohybu – takze v takomto prípade je dobré použiť najprv rozvin plechu – vyrezať a potom opetovný ohyb.
  (opäť inventor 2011 – môžete skontrolovať ci na takuto moznost vo vyzsich verziach mysleli..)

 4. Přesně tak. Musíte použít opravdu nejdříve příkaz pro částečný rozvin, provést obdélníkové pole a následně použít příkaz „Opakovaný ohyb“. Tato metoda se používá od verze 2010. Dřív se dala použít pouze metoda, že při vyříznutí se zaškrtla možnost „Vyříznout napříč ohybem“. Ovšem tato metoda nelze použít pro obdélníkové pole.