Při školeních dlouholetých uživatelů Inventoru zjišťuji, že většina z nich neví o panelu Produktivita (karta Sestavení), který dokáže výrazně urychlit pár základních úkonů v Inventoru.
Zejména se jedná o Uložit a nahradit komponentu, Přejmenovat uzly prohlížeče, Ukotvit a usadit a Analýza stupně volnosti.
V tomto článku popíšu v krátkosti jednotlivé funkce.
1) Vytvořit odvozené náhrady
Vytvoří v sestavě ze zvolené podsestavy náhradu a vloží do nové úrovně detailu.
2) Aktualizovat náhrady
Tímto příkazem, můžete v případě nutnosti manuálně aktualizovat všechny náhrady najednou.
3) Uložit a vyměnit komponentu
Velice užitečný příkaz, který vám ušetří množství času. Po kliknutí na komponentu, Vám Inventor nahradí originál komponenty za kopii. Otevře se pouze dialogové okno, kam napíšete nový název (v jednom kroku se použijí příkazy Uložit kopii jako a Nahradit komponentu).
4) Přidat součást
Nejrychlejší vytvoření součásti v sestavě. Otevře se pouze dialogové okno s uložením součásti, po uložení se vytvoří součást v počátku a bez vazeb (žádné nastavování, šablony, plochy,…)
5) Přidat sestavu
Stejné jako Přidat součást, jen se sestavou.
6) Připojit úrovně detailů
Při práci s reprezentacemi se může hodit tato funkce, přes kterou můžete přehledně zapínat v každé podsestavě reprezentace Úrovně detailů se stejným názvem.
7) Odvozování komponenty
Velmi rychlé odvození dílů i podsestav. Znovu se jen otevře dialogové okno pro uložení a následně je aktivován odvozený díl, ve kterém můžete provádět jakékoli změny.
Tzn. sestava zůstává netknutá a otevře se nový odvozený díl.
8) Umístit do počátku komponenty
Umístí předem vymodelovanou komponentu do počátku zvolené komponenty v sestavě. Vložená komponenta bude mít automaticky vložené vazby metodou Stejný směr s rovinami počátku původní komponenty v sestavě.
9) Přejmenovat uzly prohlížeče
Občas se v sestavě stává, že se po nahrazení komponenty nepřepíše název v Prohlížeči na název nové komponenty. Díky tomuto příkazu, můžete nastavit zobrazení názvů všech komponent podle Názvu souboru, Čísla součásti, nebo vrátit zpátky na Výchozí zobrazení.
10) Abecední řazení komponenty 7
Seřadí všechny komponenty na první úrovni sestavy.
11) Ukotvit a usadit
Zvolené komponenty umístí do počátku sestavy (srovná roviny počátku). Lze také zvolit vytvoření vazeb těchto rovin a přesunutí komponenty na začátek prohlížeče (stromu historie).
12) Analýza stupně volnosti
Určitě víte, že v prostoru sestavy mají vložené komponenty 6 stupňů volnosti (3 Posunutí a 3 Rotace). Účelem vazeb je odebrání těchto stupňů volnosti buď na žádný, nebo minimální počet.
Pokud si nejste jistí, zda máte celou sestavu správně zavazbenou, stačí zvolit tento příkaz a hned uvidíte, jaký díl potřebuje přidat vazbu. Když ještě před výběrem komponenty v tabulce zaškrtnete Animovat stupně volnosti, kliknutím na komponentu s volným stupněm uvidíte animaci pohybu.
13) Načíst expresně
Expresní otevírání načítá zlomek dat Inventoru a lze tedy velkou sestavu načíst a pracovat s ní rychleji. Součástí tohoto otevírání je nedostupnost některých příkazu v prostředí Sestavy.
V Inventoru můžeme nastavit expresní otevírání v Možnostech aplikace (nastavujeme určitý počet dílů). Pokud bychom se rozhodli pro expresní otevření sestavy manuálně a měli menší počet dílů sestavy, než máme nastaveno pro expresní otevření, slouží k tomu tento příkaz.
Comments are closed.