V současné době se čím dál více začíná prolínat stavebnictví a strojírenství. Co to znamená pro vás konstruktéry a jak připravit takzvané BIM objekty rovnou v Inventoru si ukážeme v tomto článku a videu. Prezentuje kolega Lukáš Hrubý v prezentaci z naší nedávné Roadshow strojírenských technologií v2020.

Programové propojení Inventoru se stavebnictvím

V dnešní době již často nestačí využití pouze jednoho jediného programu, ale je důležité bezproblémové propojení různých aplikací. Na diagramu níže vidíme příklad, kdy Autodesk Inventor umí pracovat na základě podkladů AutoCADu, Revitu, nebo dokonce i skenovaných dat (ReCAP) a samozřejmě mnoho dalších. A následně dále posílat data opět do různých projekčních aplikací jako Revit, Infraworks, Navisworks, BIM 360 apod…

BIM spoluprace Inventoru a dalsich stavebnich aplikaci

Co je vlastně BIM

BIM (Building Information Modelling) český ekvivalent „informační modelování staveb“ představuje komplexní proces vytváření a správy dat budov během celého jejího životního cyklu, tady od návrhu a specifikaci přes stavbu až po údržbu.

V rámci systému BIM vzniká digitální vícerozměrný model stavby, obsahující geometrické a popisné informace.

CAD model vs BIM objekt

Modely CAD mají velmi detailní geometrii. Každá součást je modelována dostatečně podrobně, abychom ji mohli skutečně vyrobit. Jsou také vyráběny s ohledem na výrobu – takže všechna připojená metadata jsou vztažena pouze pro výrobu produktu, nikoli pro jeho instalaci nebo použití.

BIM objekt je velmi odlišný. Geometrie velmi zjednodušená. To nejenže zjednodušuje práci pro softwaru BIM, ale také chrání vaše duševní vlastnictví.  BIM objekty také obsahují metadata, která určují typ součásti, jak bude součást například instalován, atd.

CAD

 • Vysoce podrobná geometrie
 • Metadata pro výrobu

BIM objekt

 • Metadata pro:
  • Plánování
  • Instalaci
  • Údržba objektu

3 kroky, jak vytvořit BIM objekt

Jak tedy vytvořit BIM objekty. Dobrou zprávou je, že to není opravdu tak těžké. Stačí pouze tři kroky k převodu vašich CAD modelů na objekty BIM, které můžete dodat zákazníkovi.

 1. Prvním krokem je zjednodušení úrovně detailů.
 2. Druhým krokem je připojení všech potřebných metadat. Ty odrážejí atributy produktu, včetně bodů připojení MEP.
 3. Posledním krokem je export objektu do formátu kompatibilního s aplikacemi BIM, které používají zákazníci.

1. Zjednodušení modelu

Proces zjednodušení modelu zahrnuje dva důležité úkoly – První je odstranění nepotřebných komponent a druhý potlačuje malé detailní rysy, jako jsou otvory nebo zaoblení či zkosení.

Příklad níže zobrazuje úplně podrobný model s více než 500 komponentami a můžete vidět spoustu detailů, jako jsou malé otvory v plechu. Pokud bychom prostě exportovali tento úplný model do univerzálního formátu, jako je STEP, skončili by jsme s 100MB souborem. Což je pro BIM práci zbytečně obrovský model.

Zjednodušená reprezentace eliminuje asi 90% komponent, které nejsou potřebné pro informační model budovy, a všechny tyto malé funkce jsou odstraněny. Zde je však důležité brát v potaz, že může existovat několik přípojek, pro které se bude muset navrhnout například vodovodní potrubí.

Po tomto zjednodušení jsme nyní redukovali velikost souborů až na 1MB při exportu jako Revit Family…

Original CAD model

 • 500+ komponent
 • Malé, detailní prvky (otvory, zaoblení)
 • 100 MB STEP file

Zjednodušená reprezentace

 • 90% redukce součástí
 • Odstranění detailních prvků
 • Zachovány body pro připojení
 • 650kB pro export do Revit rodin

Inventor BIM zjednoduseni modelu

2. Přidání potřebných metadat objektu

Dalším krokem je vytvoření všech potřebných metadat do objektu. Jedná se především o dvě formy.

Vlevo přidáváme spojení MEP. Kromě určení umístění konektoru můžete přidat další podrobnosti, jako je směr proudění, dimenzování potrubí, typy připojení

Důležitým krokem je zadání bodu vkládání na objekt, Nechceme, aby se v tomto příkladu místo vkládání klimatizační jednotky nacházelo uprostřed modelu

Také můžeme přidat klasifikaci OmniClass.

A nakonec lze přidat nebo vypočítat popis, výrobce, číslo modelu a celkové rozměrové a hmotnostní vlastnosti na základě specifikovaných CAD a materiálových dat.

Inventor metadata BIM objektu

3. Převedení do formátu BIM

Posledním krokem je exportovat data ve formátu kompatibilním se softwarem, který používají zákazníci stavebních aplikací. V mnoha případech to může být jako rodina Revit, ale také podporujeme průmyslový standardní formát neutrálního souboru IFC.

 • Revit family (.rfa)
 • IFC2x3 (.ifc)
 • Autodesk Exchange (.adsk)

BIM pouze pro strojírenství

Podíváme-li se zpátky na náš pracovní postup, všechno, co jsme opravdu udělali, je přidat pár dalších kroků k zajištění určité konfigurace produktu. Začneme nastavením našeho modelu a definujeme pravidla, která řídí různé možnosti přizpůsobení. Pak zjednodušíme model, abychom vytvořili příslušnou úroveň detailu, přidali metadata a poté jsme nahráli do online konfigurátoru, kde mohou být produkty exportovány právě pro BIM.

BIM vytvareni Inventor modelu

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.