Chyba při načtení segmentu PmBRepSegment v databázi

Jedná se o jeden z častěji opakovaných dotazů. Chybová hláška pokud se snažíte otevřít nějaký Inventor soubor. Ten otevřít však nelze a místo toho vyskočí tato chyba. Pojďme se tedy společně podívat, co tato hláška znamená a jak ji v Inventoru vyřešit.
Chyba pri nacitani segmentu PmBRepSegment iv databazi

Popis chyby

Jednoduše řečeno, soubor je porušen. Data v interní databázi daného ipt souboru jsou poškozena a to tedy brání v otevření souboru.
Problém mohl vzniknout z několika možných důvodů:

 1. Chyba se občas stávala při uložení v Inventoru 2011 (a starším) a následném otevření v Inventoru 2012 (a novějším)
 2. Také se mohla stát chyba při uložení souboru v novějších verzích (chyba systému)
 3. Případně se chyba stala při poškození disku a tedy souboru.

 

Error loading segment PmBRepSegment in database

Takto zní chyba, se kterou se v Inventoru setkáte ve stejný moment jako je popisován výše, pokud ale máte anglický jazykový balíček Inventoru.

Error loading segment PmBRepSegment in database

Řešení

Postup 1: Jak tedy daný problém vyřešit? Existují vlastně dva postupy a záleží na příčině problému. Pokud příčinou je právě soubor uložený ve starém Inventoru (2011 a starší), pak je ještě teoretická možnost soubor zachránit.

 • Otevřete daný díl ve starém Inventoru (2010 / 2011)
  • Přesuňte konec součásti (EOP) na začátek stromového prohlížeče
  • Uložte a zavřete díl
 • Otevřete díl v novém Inventoru (2012+)
  • Přesuňte konec součásti zpět na konec
  • Díl uložte

Postup 2: Pokud však tato metoda nefunguje, nebo pokud příčinou není uložení dílu ve starším Inventoru, pak s největší pravděpodobností existuje jen jedno řešení a to otevřít starší verzi souboru. Starší verze daných souborů naleznete ve složce „\OldVersions“. V ukázce níže tedy při poškozeném souboru 8001-01 najdu jeho předešlou verzi právě v dané složce.

Inventor OldVersions

A smutnou zprávou je, že pokud je poškozena i starší verze souboru a nemáte nikde jeho zálohu, pak jste o něj zcela přišli. Můžete sice vyzkoušet nám jej zaslat a my se pokusíme jej obnovit, ale pravděpodobnost úspěchu takovéto obnovy je mizivá.

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.