Chyba při načtení segmentu PmBRepSegment v databázi

Jedná se o jeden z častěji opakovaných dotazů. Chybová hláška pokud se snažíte otevřít nějaký Inventor soubor. Ten otevřít však nelze a místo toho vyskočí tato chyba. Pojďme se tedy společně podívat, co tato hláška znamená a jak ji v Inventoru vyřešit.
Chyba pri nacitani segmentu PmBRepSegment iv databazi

Popis chyby

Jednoduše řečeno, soubor je porušen. Data v interní databázi daného ipt souboru jsou poškozena a to tedy brání v otevření souboru.
Problém mohl vzniknout z několika možných důvodů:

 1. Chyba se občas stávala při uložení v Inventoru 2011 (a starším) a následném otevření v Inventoru 2012 (a novějším)
 2. Také se mohla stát chyba při uložení souboru v novějších verzích (chyba systému)
 3. Případně se chyba stala při poškození disku a tedy souboru.

 

Error loading segment PmBRepSegment in database

Takto zní chyba, se kterou se v Inventoru setkáte ve stejný moment jako je popisován výše, pokud ale máte anglický jazykový balíček Inventoru.

Error loading segment PmBRepSegment in database

Řešení

Postup 1: Jak tedy daný problém vyřešit? Existují vlastně dva postupy a záleží na příčině problému. Pokud příčinou je právě soubor uložený ve starém Inventoru (2011 a starší), pak je ještě teoretická možnost soubor zachránit.

 • Otevřete daný díl ve starém Inventoru (2010 / 2011)
  • Přesuňte konec součásti (EOP) na začátek stromového prohlížeče
  • Uložte a zavřete díl
 • Otevřete díl v novém Inventoru (2012+)
  • Přesuňte konec součásti zpět na konec
  • Díl uložte

Postup 2: Pokud však tato metoda nefunguje, nebo pokud příčinou není uložení dílu ve starším Inventoru, pak s největší pravděpodobností existuje jen jedno řešení a to otevřít starší verzi souboru. Starší verze daných souborů naleznete ve složce „\OldVersions“. V ukázce níže tedy při poškozeném souboru 8001-01 najdu jeho předešlou verzi právě v dané složce.

Inventor OldVersions

A smutnou zprávou je, že pokud je poškozena i starší verze souboru a nemáte nikde jeho zálohu, pak jste o něj zcela přišli. Můžete sice vyzkoušet nám jej zaslat a my se pokusíme jej obnovit, ale pravděpodobnost úspěchu takovéto obnovy je mizivá.

 

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.