Aplikace Inventor nabízí hned několik různých metod pro export souborů, které dokážete načíst a využít v programu Autodesk Revit, který se využívá pro vytváření 3D BIM modelů budov projektantama a architektama.

Svůj konstrukční model můžete vyexportovat do RFA, ADSK nebo IFC. Nicméně schovává se tam ještě jedna skrytá možnost a to je export přímo do RVT souboru. Všechny exporty najdete v systémovém prostředí BIM Obsah.

Inventor BIM obsah

V prostředí BIM Obsah najdete řadu různých nástrojů zjednodušení modelů, doplnění informací a následný export. Pod tlačítkem Export komponenty budov najdeme tři ze zmíněných formátů (RFA, ADSK, IFC).

Inventor export komponent budov

Jedna možnost je však schovaná. Pokud zvolíte formát IFC a vyexportujete model do tohoto formátu, tak se v pozadí vytvoří i RVT soubor, ze kterého v podstatě Inventor vytváří v pozadí IFC. Tento RVT najdete ve složce %Temp%. Můžete si jej překopírovat někam bokem, otevřít a pracovat s ním v programu Revit.

Inventor export RVT soubor

Strojírenský model ve stavebnictví

Pro reálné použití strojírenských CAD modelů v BIM workflow pro stavebnictví je však potřeba je nejen správně vyexportovat, ale také i zjednodušit a upravit. Jak tento proces vypadá jsme popsali v dřívějším článku a záznamu BIM konference.

BIM vytvareni Inventor modelu

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.