Tak je to bohužel tady. Očekáváná a obávaná aktualizace Fusionu 360 je tady. Je to jistě důležitá změna, protože Autodesk poprvé něco ze svého Fusionu bere místo toho, aby přidával. A není toho málo. Na druhou stranu jedná se o licence zdarma a rád bych upozornil, že žádný jiný modelář nenabízí stejně kvalitní CAD prostředí zdarma jako Fusion 360.

Čeho se omezení týká?

Pro personal licence Fusionu (osobní/kutilská) jsou omezení opravdu nemalá. To jistě nejmarkantnější je rozdělení na editable (upravitelné) a read-only (pouze ke četní) dokumenty. Tedy na dokumenty, které by mělo jít upravovat a které by jít nemělo.

Fusion 360 prepnuti editovatelnych dokumentu

Ve skutečnosti to tak naštěstí není a upravovat můžete stejně jako doposud dokumenty editable i read-only problém totiž nastane až při ukládání. Zde totiž narazíme na druhou hlavní změnu a sice omezení editable dokumentů na cloudu na 10. Rozdíl mezi typem dokumentů je totiž to, zda jdou uložit a při plném počtu 10 z 10 můžou nastat tyto možnosti

Fusion 360 limit 10 dokumentu

  • Ukládám změnu provedenou v editable dokumentu a to půjde.
  • Ukládám změnu provedenou v read-only dokumenty, a to už nepůjde.

Fusion 360 dosazen limit editovatelnych dokumentu

Pokud ale mám místo čili počet editable dokumentů je 9 z 10 a pokusím se uložit změnu provedenou v read-only dokumentu bez problému projde a dokument sám sebe přepne na editable. Doporučuju tedy si vždy aspoň 1 místo držet.

Z mého pohledu (z pohledu modeláře) je dalším velkým omezením funkce Edit in Place či absence výkresových šablon (drawing template). Věřím, ale že člověk, co se věnuje CAMu to uvidí jinak. Celkový přehled omezení Fusion 360 funkcí mezi licencemi naleznete na našich stránkách.

Výhoda

Proto aby, jste mohli přepínat mezi read-only a editable dokumenty musí být ty dokumenty uloženy někde ve vašem počítači. Složka kam se tyto soubory ukládají se nazývá offline cache a také existovala ve Fusionu i před aktualizaci jen měla jiné využití. Pokud máte placenou licenci a chcete pracovat v nějakými dokumenty mimo sít musíte je přidat právě to těchto offline cachí, to obnáší rozhodnout se předem co všechno budu potřebovat, protože se k tomu později nedostanu. U vás, kteří máte kutilskou licenci toto neplatí, protože v offline cachích už máte všechno, a tedy mimo síť máte přístup ke všemu co na cloudu máte.

Cesta do složky offline cache:

C:\Users\uživatel\AppData\Local\Autodesk\Autodesk Fusion 360\Fusion účet\W.login\F

Bohužel v této složce neexistuje rozdělení takové jako na cloudu proto k orientaci mezi dokumenty doporučuji stále využívat cloud.

Doporučení

Vzhledem k omezení počtu dokumentů, v kterých jde bez problémů uložit změna (editable) a absenci nástroje Edit in Place, modelovat něco po částech. Tedy stylem modeluju stůl, a vymodeluju bokem šroubky, nohu, desku atd.. Takový způsob zaprvé zabírá místo editable dokumentů za druhé pro úpravu je musíte mít všechny otevřené, a to při větším počtu může být ošemetné.

Doporučuji tedy modelovat spíše metodami As-built (shora dolů, ze středu ven). Tedy modeluju stylem kdy mám šroubky, nohy, desku atd.. v jednom dokumentů. Výhod je hned několik a sice možnost promítaní a As-bulit Jointů to tu bylo i před aktualizací. Ale nyní se i přidává to, že taková sestava zabírá pouze 1 místo z 10 a to že je úprava dílů (např. té nohy stolu) je snazší. Více informací o metodách modelování (shora dolů, ze středu ven) na našich Adeon Fusion 360 školeních.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a program Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.