Fusion 360 – import/export STL souboru je 10x větší

Při importu STL souboru do Fusionu můžete narazit na to, že je výslední model 10x větší (nebo menší) než má být. Častý otázka, kterou dostávám je jak tento problém řešit a proč vzniká.

[notification type=“alert-info“ close=“false“ ]Naučte se práci s STL soubory na našem Fusion 360 školení pro 3D tiskaře.[/notification]

Problémem je, že STL formát je bez-jednotkový. Níže přikládám, jak vypadají střeva takového STL modelu. Dané vertexy jsou určeny jednoduchým číslem ale nikde není zapsáno jestli dané číslo je milimetr, centrimetr anebo metr.

STL vertex

Takže pokud jeden uživatel pracoval v programu s nastavenými jednotkami milimetr a vyexportoval model a vy jej importujete s nastavenými jednotkami centimetr… tak bude celé měřítko modelu větší… a naopak. Obojí se dá ale vyřešit.

Import STL

Pokud importujete do Fusionu soubor, aby jste mohli STL ve Fusionu upravit, pak import proveďte následovně:

  1. Vyberte nástroj Insert > Insert Mesh
    Fusion 360 insert Mesh
  2.    V následujícím formuláři si vyberte správné jednotky. Pokud je model větší, než má být vyberte jednotku menší a opačně.
    Fusion 360 import STL
  3. Naimportovaný model si vždy můžete jednoduše zkontrolovat pomocí nástroje Inspect > Measure.

Fusion 360 measure STL

Export STL

U exportu STL souboru z Fusionu do jiného programu je problém opačný. Exportujete model někam, kde nemusíte mít možnost změnit jednotky. Proto pokud se potýkáte s tímto problémem, před samotným exportem zkuste změnit jednotky dokumentu ve stromovém prohlížeči.

Fusion 360 zmena jednotek modelu

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.