Fusion 360 – Import SVG a tvorba modelu

V tomto krátkém tipu si ukážeme jak jednoduše a rychle vložit do Fusionu SVG soubor a na jeho základě vytvořit 3D model.

Co je to SVG?

Ve formátu SVG bývají často ukládána různá firemní loga, ikony a jiná grafika. Jedná se o vektorovou grafiku, která je velmi jednoduše škálovatelná. A právě například z firemního loga někdy potřebujete vytvořit 3D model (například pro 3D tisk).

Import SVG

Pro účely ukázky níže použiji SVG ikony stažené z veřejné databáze Flaticon. Stejně tak můžete použít ale jakékoliv SVG. Nejdříve na kartě Model vyberte nástroj Insert > Insert SVG.

Fusion 360 import SVG

Následně se vám otevře dialogové okno kde načtete z lokálního disku SVG soubor. Také musíte určit ještě rovinu na kterou se má SVG vložit. Vyberte tedy některou z nabízených rodin počátku (XY,XZ,YZ) anebo jakoukoliv konstrukční nebo jinou modelovou plochu.

Fusion 360 vlozeni SVGNyní uvidíte náhled pro vložení SVG loga a před samotným potvrzením vložení jej můžete ještě upravit. Například převrátit horizontálně/vertikálně anebo otočit a také změnit měřítko (Scale Plane). Což se vám bude velmi hodit jelikož s největší pravděpodobností budete importovat SVG grafiku u které netušíte jak je ve skutečnosti velká a přitom chcete vytisknout jen malé logo na tiskárně.

Fusion 360 úprava SVG importu

Po potvrzení tlačítkem OK se z SVG loga vytvoří náčrt (Sketch). Ten má úsečky a uzavřené profily podle toho jak bylo logo vytvořeno.

Fusion 360 náčrt z SVG importu

Vytvoření modelu

Uzavřené náčrtové profily které obsahuje můžete samozřejmě využít pro 3D modelování (například níže jsme vysunul pár profilů).

Fusion 360 model z SVG loga

Co když nemáte uzavřené profily?

Pak budete muset náčrt upravit. K dispozici máte stejné nástroje jako jste v náčrtu již zvyklí z našeho návodu pro Fusion 360. Nezapomeňte své přídavky vždy řádně zavazbit a okótovat.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.