Fusion 360 návod – Začínáme

První část návodu ke cloudovému 3D CAD modeláři – Fusion 360, který jsme si zde na blogu již představovali. V této první části si ukážeme jak si Fusion 360 stáhnout, nainstalovat a jak se v něm hlavně zorientovat. Tzn. které nástroje máme k dispozici a se kterými budeme v dalších dílech návodu na Fusion 360 pracovat.

Návod Fusion 360 - Začínáme

 1. Stažení a instalace
 2. Rozhraní aplikace
 3. Pracovní prostředí
  • Náčrt
  • 3D Model
  • Sestavy dílů
  • Volné tvary (T-Splines)
  • Výkresy
  • Animace
  • Simulace
  • CAM

Fusion 360 logoPokud jste o Fusionu ještě neslyšeli, tak si přečtěte náš článek pro představu o tom, co je to Fusion 360, k čemu slouží a v jakých verzích ho můžete získat. Níže už popisuji pouze samotnou práci s Fusionem a předpokládám tedy, že už jej máte pořízený.

Hned na začátek před samotným návodem musím zmínit, že Fusion není lokalizovaný do Češtiny. Pořídit si jej tedy můžete zatím pouze v Anglickou lokalizací. V době psaní tohoto článku není zatím dostupná ani Německá lokalizace (dostupná od 27. července), která se ale připravuje. Kvůli chybějící lokalizaci uvádím tedy všechny nástroje v jejich originálním anglickém znění a občas uvedu český překlad.

Stažení a Instalace

Jak jsem tedy již zmínil, předpokládám že Fusion již máte zakoupený. To můžete provést například přes CAD eshop. Pokud jste student, tak se podívejte jak si pořídit produkty Autodesku zdarma. Pokud si chcete Fusion jenom vyzkoušet, pak doporučuji bezplatnou trial verzi.

Nejdřív se přihlaste do svého Autodesk účtu. Pokud jste ho neměli před koupí produktu tak vám byl automaticky vytvořen na e-mailovou adresu, kterou jste zadávali buď při koupi nebo při stažení trial verze. Více o Autodesk účtu jsme sepsali v na našem webu.

V něm se přepněte na karta Správa (ang. Manage) a tam uvidíte svůj produkt Fusion 360. Jednoduše tedy klikněte na Stáhnout nyní.

Stáhnout Fusion 360

Instalace

V tomto kroku vás nic nepřekvapí, jednoduše spusťte instalátor, který se vám stáhnul. Přesvědčte se ale, že je počítač připojený k internetu a v průběhu instalace ho z něj neodpojujte. Fusion si stahuje v průběhu potřebná data které následně nainstalujte.

Stažení Fusion 360

Po dokončení instalace se musíte do programu přihlásit a to opět pomocí svého Autodesk účtu (zmíněno již výše). Autodesk účet je univerzální přihlášení do všech služeb firmy Autodesk, tedy i na různé webové aplikace, fóra a podobně. Pokud nevíte co to je a stáhli jste si jen trial verzi, tak zde máte možnost „Create Account“ a tím si účet vytvořit a následně se jím přihlásit.

Přihlášení do Fusion 360

V dané trial verzi se vám pak v okně vpravo nahoře bude odpočítat zbývající čas zkušební doby. Po uplynutí zkušební doby je nutné si buď licenci zakoupit v autorizovaném CAD eshopu anebo si zaktivovat studentskou licenci.

A to je v podstatě vše. Po přihlášení se již okamžitě dostanete do prostředí Fusionu, kde se vám ještě objeví výzva (obrázek níže), na které si nastavíte jak se má Fusion chovat. Tudíž v jakém CADu jste zvyklí pracovat, s jakými jednotkami pracujete a jak pracujete s myší.

Nastavení Fusion 360

Práce s aplikací

Rozhraní aplikace

Rozhraní aplikace Fusion 360

 1. Panel aplikace: Příkazy jako Uložit, Otevřít, krok zpět, průzkumník souborů a podobně.
 2. Profil, nápověda a nastavení: Zde najdete přístup k vašemu Autodesk profilu, nastavení aplikace, help aplikace a další.
 3. Nástroje: Všechny nástrojové prostředí jako například nástroje pro modelování, sestavy, renderování, CAM a simulace.
 4. Pohledová kostka: Slouží jako jedna z možností k natáčení modelu a orientaci v prostoru.
 5. Stromový prohlížeč: Seznam objektů ve vašem modelu. Zde můžete pracovat s viditelností objektů a dílů , popř konkrétní mazat či jinak s nimi pracovat.
 6. Směrová nabídka: Vyvolaná pravým kliknutím myši do prostoru. Obsahuje nejčastěji používané úkoly a nástroje.
 7. Historie modelu: Seznam operací a úkonu provedených na modelu. Můžete se vrátit i o několik úloh zpět, popřípadě některou modifikovat.
 8. Navigační nástroje a nastavení zobrazení: Panel obsahuje nástroje jako přiblížení/oddálení, rotaci nebo také nastavení zobrazení a vzhledu.
 9. Průzkumník souborů: Seznam složek a souborů ve vašem uložišti. Odsud dané soubory načítáte k práci.

Pracovní prostředí

Ve Fusionu se budeme často přepínat mezi různými pracovními prostředími. Jiné pracovní prostředí slouží k práci na 3D modelu a jiné pro práci s plochami a opět jiné pro práci s rendery. Pracovní prostředí se přepínají v levé části panelu nástrojů. Konkrétně si nástroje v daných prostředích popíšeme a rozebereme až v následujících návodech. Dnes se pojďme jen podívat na to, co nás čeká.

Pracovní prostředí programu Fusion 360

Náčrt

Pracovní prostředí: Náčrt – Pracovní prostředí s panelem nástrojů pro vytváření 2D náčrtů ze kterých již dále vytváříte 3D modely. Do prostředí náčrtů se přepneme pomocí tlačítka Sketch (na kartě Model). Pro dokončení náčrtu z něj zase vystoupíme tlačítkem Stop Sketch. Podívejte se na návod jak ve Fusionu 360 vytvořit 2D náčrty.

Náčrtové prostředí ve Fusion 360

3D Model

Pracovní prostředí: Model – K vytváření a editaci pevných objemových těles (solidů) pomocí parametrického modelování. Vždy vycházíme z konkrétního 2D náčrtu který nám slouží pro následně přidání nebo odebírání materiálu a tedy vytváření 3D tělesa. Podívejte se na díl návodu jak na vytváření 3D modelů ve Fusionu.

Fusion360 3D Model

Sestavy komponent

Ve stejném prostředí jako 3D model máte možnost vytvářet i komplexní celky sestav tvořené z několika dílů. Díly v těchto sestavách různě spojovat, nastavit jim vzájemné vazby a chování. Podívejte se na návod jak ve Fusionu vytvořit sestavu z několika dílů.

Fusion 360 - Model

Sculpt – Práce s volnými tvary

Pracovní prostředí: Sculpt – Tyto nástroje slouží pro modelování součástí pomocí volných tvarů (T-Splines) a tedy jiným způsobem než u parametrického modelování. Především užitečné pro tvorbu složitě tvarovaných součástí, které mohou být při použití běžných modelovacích technik poměrně obtížné. Přejít na návod volnoplošné modelování ve Fusion 360.

Fusion 360 - Sculpt

Příklady použití modelování pomocí Volných tvarů:

Sculpt Model 2  Sculpt Model

Patch (plochy)

Pracovní prostředí: Patch – K práci s povrchovou geometrií.

Fusion 360 - Patch

Render

Pracovní prostředí: Render – K vytváření realistických pohledů a vizualizací na model.

Fusion 360 - Render

Animace

Pracovní prostředí: Animation – K vytváření katalogových rozpadů nebo jiných animací sestav a modelů.

Fusion 360 - Animace

Ukázka animace:

Ukázka animace ve Fusion 360

Simulace

Pracovní prostředí: Simulation – K vytváření analýz a simulací nad vytvořeným modelem

Fusion 360 - Simulace

CAM (Příprava pro obrábění)

Pracovní prostředí: CAM – Příprava modelu a strategie k obrábění.

Fusion 360 - CAM

Výkresy

Důležitou částí každého konstruktérského CADu je možnost vytvářet výkresovou dokumentaci. K tomuto prostředí se dostaneme přes ikonku souboru (listu papíru A4ky).

Fusion 360 - Výkresy

A toto je třeba velmi rychlá ukázka jak takový výkres pak vypadá a dostupné nástroje v něm. Kompletně si ale výkresy projdeme ještě až v dílu věnovanému právě vytváření výkresové dokumentace ve Fusionu 360.

Fusion 360 Drawing

To je vše ze základů rozhraní ve Fusionu 360. V příštím díle tohoto návodu si ukážeme jak si vytvořit nový soubor, jak založit projekt a začneme vytvářet nový náčrt. V dalších dílech si pak budeme postupně procházet jednotlivá prostředí, která jsme si zde ukázali. Nezapomeňte se na tomto blogu zaregistrovat pokud ještě nemáte svůj účet. Pokud vás tyto články zajímají, pak obdržíte e-mailové upozornění vždy jakmile vydáme nový díl návodu.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.