Fusion 360 – přidání rovnoměrně vrstvy materiálu na model

Již několik zákazníků se mne zeptalo jak v aplikaci Fusion 360 na svůj model přidat rovnoměrně nějaký materiál. Může se jednat například o vrstvu barvy anebo látkový potah.

Nátěr barvy, látkové polstrování, …

V případě potěrů barev velkých průmyslových strojů se může jednat i o několik mm tlustou vrstvu, která již zvládne přidat i několik desítek kilo jen na této barvě. A to už vám může ovlivnit například simulace.

Na druhou stranu u látek nepůjde o takovou váhu, ale zase chcete například ukázat klientovi vizualizaci včetně potahu, nebo ukázku v řezu a podobně.

Ať už se jedná o jakýkoliv případ proč toto můžete potřebovat, podívejme se společně na daný postup. Využijeme k tomu několik nástrojů z prostředí Patch (práce s plochami). Které nástroje konkrétně záleží na komplexnosti modelu, ukážeme si však nejjednodušší postup, který vám do začátku bude stačit. Pokud však narazíte u svého modelu na potíže, rádi vám pomůžeme v osobní konzultaci.

Postup

 1. Otevřete model, na který budeme vrstvu přidávat
 2. Přepněte se do prostředí ploch (Patch)
  Fusion 360 - prostředí ploch Patch
 3. Vyberte nástroj CreateOffset a vyberte všechny vnější plochy které mají být obaleny
  • Distance ponechte na 0mm a potvrďte
   Fusion 360 Offset ploch  Fusion 360 použití nástroje Offset
 1. Tím se nám vytvořilo nové „těleso“ tvořené jenom plochami a nikoliv objemem.
  Fusion 360 plošné těleso
 2. Vyberte nástroj CreateThicken
  • Do výběru vložte před chvíli vytvořené plošné těleso
  • Do Thickness nastavte, kolik materiálu chcete rovnoměrně přidat (např 1mm)
   Fusion 360 nástroj Thicken  Fusion 360 použití nastroje Thicken
 1. V některých případech je potřeba využít ještě kombinace dalších nástrojů, jako například Patch pro zašití některých otvorů.
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.