Ukažme si v tomto článku, jak vytvořit šablonu výkresu, kterou můžete jednoduše předpřipravit a použít pro každou novou tvorbu výkresu. Nebudete tak muset nastavovat všechny razítka, rámečky a výkresové styly znova. Pokud ještě neovládáte práci ve výkresech, doporučuji nejdříve přečíst články návodu pro Fusion 360, především jak vytvořit výkres ve Fusionu, jak vložit a upravit vlastní razítko a jak upravit rámeček výkresu.
1. Vytvoření šablony výkresu
Pro vytvoření výkresové šablony vyberte File > New Drawing > New Drawing Template
Po vybrání se nám ukáže plovoucí okno s prvotními možnostmi nastavení výkresu. Pokud se spletete, vše se dá ještě následně dodatečně změnit.
Po potvrzení se již dostanete do náhledu a editace šablony výkresu. Nastavit například můžete zda chcete vytvořit šablonu novou anebo využít již nějakou existující (vytvořit její duplikát a upravit). Dále máte možnost nastavit Standard. Ten ovlivňuje vzhled razítka, rámečku, textů ale i druh promítání (ASME využívá třetí úhel). Dále nastavte jednotky (milimetry nebo palce) a velikost výkresu. Další nastavení si tedy postupně rozebereme.
2. Nastavení šablony výkresu
2.a. Styly výkresu
Základní možnosti nastavení výkresu a jeho stylů máme dole v okně pod možnostmi Annotation Settings a Sheet Settings.
- Annotation Font – Nastavení fontu textových poznámek. Možnosti se čerpají z fontů nainstalovaných na vašem PC.
- Annotation Text Height – Výška textových poznámek.
- Linear Dimension Precision – Počet desetinných míst pro lineární kóty.
- Angular Dimension Precision – Počet desetinných míst pro úhlové kóty.
- Display Annotation Unit – Zobrazení jednotky za číslem kóty.
- Display Trailing Zeros – Zobrazení tzv. koncových nul kót (např. 1.00mm pokud jsou natavené dvě desetinná místa). Pokud bude vypnuto, zobrazí se desetinná místa jenom pokud je větší než 0).
- Display Leading Zeros – Zobrazení úvodních nul. Pokud bude vypnuto, tak se hodnota 0.2 zobrazí pouze jako .2)
2.b. Formát výkresu
Formát výkresu lze změnit v možnostech Sheet Settings > Title Block. Toto nasatavení platí pro každý list. V šabloně můžete mít několik listů výkresů a každý může mít jinou velikost/razítko/rámeček a jiné vyplnění.
2.c. Razítko
Razítko si můžete vytvořit nebo vložit zcela vlastní dle firemních standardů. Jak na to jsme psali v minulém článku – tvorba razítka výkresu. Jaké razítko je aktivní pro daný list výkresu nastavíme v Sheet Settings > Title Block. Zobrazení razítka a rámečku zde můžeme i vypnout úplně.
2.d. Rámeček
Jaké možnosti existují pro editaci rámečku výkresu jsme popisovali v samostatném článku.
2.e. Pozice pohledů modelu
Do šablony výkresu můžete umístit taky takzvané placeholdery, neboli zástupný symbol pro pozici základního a promítnutého pohledu.
Vypadá to sice, že se vloží jakýsi model, nicméně je to pouze náhled. Tento náhled se následně po použití šablony nahradí konkrétním modelem nebo sestavou. Vložit můžete pohled základní i jeho promítnuté (projected) pohledy. Každému konkrétnímu pohledu můžete nastavit reprezentaci a vzhled. Vše na co jste zvyklí z tvorby výkresů.
Jediná změn je zde více možností reprezantací, jelikož šablona může být využita pro model, sestavu, plechový díl nebo návod k sestavení z animace.
2.f. Kusovník
Do výkresu můžete rovnou vložit i připravený kusovník. Ten se automaticky vyplní součástmi při použití šablony u konkrétní sestavy. Nejdříve však musíte vložit placeholder sestavy (Representation > Assembly). Až následně vyberte v panelu nástrojů Tables a jako referenci nastavte právě placeholder sestavy – Assembly:1. A kliknutím myši někam připravený kusovník vložte.
2.g. Prázdné tabulky
Dále můžeme vložit prázdnou tabulku. Která se automaticky ničím nevyplní, nicméně může být por uživatele přichystána pro jakékoliv různé údaje. Můžeme mu připravit názvy sloupců a řádků a bude na vás co potřebujete aby uživatel vyplnil. Pokud takovou tabulku chcete připravit, pak vyberte v nástrojích Tables a jako referenci ponechte Empty Table.
2.h. Další výkresové listy
Ve výkresové šabloně můžete mít více listů s různým nastavením. Pokud pracujete například s většími sestavami, pak pravděpodobně využijete první list pro celkovou sestavu, další listy pro konkrétní díly a také jeden list pro samostatný kusovník.
Na závěr samozřejmě šablonu uložte.
3. Použití šablony výkresu
Jakmile máte šablonu vytvořenou, přejděte k modelu. V něm když standardním způsobem vytváříte výkres (Drawing > From Design) tak v plovoucím okně Create Drawing máte možnost vybrat šablonu (Template). Zde již buď máte načtenou vytvořenou šablonu anebo pokud ne tak vyberte možnost Browser a najděte místo kam jste ji uložili.
4. Editace existující šablony
Pokud chcete editovat již existující šablonu, pak v Data Panelu najeďte na místo, kde jste ji uložili a poklepáním ji otevřete a modifikujte. Níže si všimněte na několik výkresů. Pouze jeden ze souborů níže je šablona. Tu poznáte pomocí písmene T v ikoně (označeno červenou barvou v obrázku)