Co je to Fusion 360?

Inovativní cloudový 3D CAD/CAM modelář pro celý proces digitálního prototypování.

Poměrně nová a revoluční cloudová aplikace Fusion 360 vzrůstá čím dál více na oblibě mezi uživateli. Proč tomu tak je a co vlastně tento 3D CAD umí? Někteří z vás si možná ještě pamatují lokální aplikaci stejného jména, kterou už před několika lety Autodesk odkoupil a chvíli běžela tak trochu vedle Inventoru. Tenhle Fusion je mu ale na míle vzdálený a troufám si říci, že s ním má společné pouze jméno.

AutodeskFusion360

Co teda Fusion umí?

Vytvoření 3D výrobku není s Fusionem nic složitého. Vytvářet tak můžete svůj návrh buď parametricky od 2D náčrtů po práci s objemovými tělesy, popř. můžete zvolit způsob volnoplošného modelování, mesh modelování anebo využít přímých úprav modelu pokud nemáte k dispozici jeho historii.

Nový cloudový Fusion 360 je aplikací nejen pro CAD a navrhování 3D výrobků, ale také pro celý proces digitálního prototypování. Tudíž zvládá po vytvoření modelu na něm provést i určité simulační procesy a ve finální fázi i výrobek profesionálně vykreslit a vyrenderovat (např. pro obchod) a připravit pro samotnou výrobu (CAM a 3D tisk) anebo vypracovat 2D výkresy.

Fusion teda tak zvládá celý navrhovací proces a stává se tedy tak poměrně zajímavým hráčem pro 3D CADy. Nicméně je ještě velmi v začátcích a není tedy divu, že je zatím převážně využíván po celém světě u studentů a začínajících firem (startupů). Pro některé lidi může být také jeho hlavní nevýhodou, že je celý program cloudový. Což sice umožňuje mít Fusion nainstalovaný nezávisle na operačním systému (MAC / Win) a s menšími nároky na hardware než u standalone CAD aplikací, nicméně všechna data se kterými pracujete, máte na cloudu a nikoliv u sebe na PC. Právě pro mladší uživatele (např. studenty) toto není žádný problém a proto již nyní jich statisíce po celém světě s Fusionem pracuje. Firmy, pro které jsou data to nejcennější, ale často uvažují jinak a né vždy na cloudová řešení nenahlížejí vlídně.

Fusion360-V8Engine

Mobilní aplikace

Fusion360MobileApp-250Zajímavá funkce Fusionu je ta, že jej můžete využívat na téměř jakémkoliv zařízení, což souvisí právě se zmíněným cloud systémem. Na PC tak můžete zvolit mezi Windows a MAC systémy, potom dále editovat na tabletech a chytrých telefonech ať už máte iOS nebo Android. Stále se přihlašujete s jedním účtem do jednoho prostředí. Ke svým datům tak máte přístup téměř neustále a hlavně odkudkoliv – z kanceláře i z pracovních cest.

Podporované CAD formáty

Fusion má svůj vlastní formát souborů a to F3D, nicméně dokáže importovat a exportovat do poměrně velké spousty dalších formátů. Tak například dokáže pracovat s Inventorovským IPT a IAM, AutoCAD DWG, ale i DXF, STP, STEP, SAT, SMT, SAB, SMB, PRT, SLDPRT, 3DM, PRT (NX i Pro/Engineer a Creo Parametric), NEU, G, X_B, X_T, IGS, IGES, CATPart, WIRE, SIM a SIM360 a spousty dalších.

Nevýhody Fusionu

Fusion je poměrně mladou technologií a tudíž je ve velmi rapidním vývoji. To co zde uvedu dnes nemusí platit už za půl roku nebo rok. Záleží jen, co vývojáři zrovna upřednostní ve své velmi dlouhé pipelině návrhů. Aktuálně například neumí vytvářet plechové díly (přidáno 8.8.2017). Dále třeba nezvládá potrubní systémy, nemá téměř žádné generátory sestav (např. ocelové konstrukce, nebo šroubové spoje) a velmi omezené obsahové centrum. Také může být pro firmy například nedostatkem téměř žádná kontrola od „Administátora“. Tudíž zatím téměř žádná správa instalací nebo šablon a podobně.

Fusion 360 galerie

Asi nejlepší ukázkou toho co Fusion vlastně dokáže je galerie výtvorů od reálných uživatelů tohoto programu. Podívejte se tedy na to, co ostatní uživatelé v něm vytvořili. A že se občas jedná o opravdu povedené kousky.

Další výtvory uživatelů >

Srovnání verzí

Fusion 360

fusion-360-2017-badge-128pxTato základní verze je to na co narazíte asi nejčastěji. Aktuálně umí v podstatě vše, o čem jsem se zmínil v tomto článku. Tudíž 2D náčrty, 3D modelování (parametrické, Mesh a T-splines), objemová tělesa, historie modelu, přímé úpravy modelu, součásti, sestavy, výkresy, simulace, renderování, cam, 3D tisk, a tak dále… Pokud budete mít trial verzi popř studentskou licenci, tak dostanete právě tento Fusion.

Fusion 360 Ultimate

fusion-360-2017-badge-128px-ultimateVerze Fusion 360 Ultimate se aktuálně vyznačuje především rozšířenými nástroji pro přípravu obrábění (CAM) a profesionlními simulacemi vašeho modelu. K tomu navíc dostanete balíček 1000 cloud creditů. Ty využijete právě při operacích v simulaci nebo profesionálním renderování (využít můžete i tzv. free pomocí výkonu vašeho počítače). Autodesk pak také u této verze nabízí přednostní řešení případných potíží, které je potřeba řešit s vývojáři.

Fusion vs Inventor

No a hlavní otázkou tedy je jak je na tom Fusion v porovnání s nám dobře známým Inventorem? Za mě žádná sláva. Ale je pravda, že je Fusion ještě naprosto v plínkách a má tak ještě hodně před sebou. Jak už jsem zmínil, Fusion například nezvládá plechové součásti, nezvládá tvorbu Trubek a potrubí, nenajdete v něm generátor ocelových konstrukcí nebo téměř jakékoliv jiné generátory, obsahové centrum jak ho známe z Inventoru v něm také téměř nenajdete a pokud aktivně využíváte šablony dílů a výkresů tak na to ve Fusionu zatím také zapomeňte. No, a pokud potřebujete řešit kvalitně správu vaší dokumentace tak s napojením na systém Vault vytvoříte perfektní kombinaci, což u Fusionu nic podobného také nehledejte. Na našem Eshopu najdete i konkrétní tabulku pro srovnání funkcí Fusionu a Inventoru.

Fusion zdarma pro studenty

Zde určitě potěším právě zmíněné mladší ročníky. Ale troufám si říct, že nejen je. Fusion totiž u Autodesku spadá do kategorie, ve které můžete mít za určitých podmínek tento program právě zdarma a zcela legálně a to naprosto bez jakýchkoliv omezení funkčnosti.

Do této kategorie teda spadají ti kteří:

  • Studují přímo na školách (střední/vysoká, jakákoliv…)
  • Učí přímo na školách
  • Nebo nemusíte být ani přímo na škole, ale využíváte program „ke studiu nebo samostudiu“.
  • A také pokud jste amatérký kutil, který program nevyužívá pro výdělečnou činnost.
  • Popř. jste začínající „startup“.

Fusion360CAD

Co si o Fusionu myslíte Vy?

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.