Aktuálně máme zde na blogu načatou sérii článků návodů na Fusion 360. To je určeno pro ty z vás, kteří s Fusionem začínají. Pokud již ale minimálně základy zvládáte, pak se vám bude hodit právě tento článek. Chete-li být totiž při práci s CADy efektivnější, pak je potřeba nejezdit myší jako o závod, ale začít využívat aspoň nějaké klávesové zkratky. Ve videu se taky můžete podívat jak nastavit zkratky uživatelské, tedy dle toho jak vy sami chcete.

Keyboard-keys Ze zkušenosti ze školení vím, že zvláště ze začátku při učení nového CADu na něco takového uživatelé nemají pomyšlení. Jsou rádi, pokud si zapamatují jaký příkaz mají zrovna použít, natož aby se rovnou učili přímé zkratky k těmto nástrojům. Určitě ale doporučuji, si alespoň stáhnout a vytisknout následující obrázek. Nechte si ho někde na stole na dohled a jednou za čas na něj při modelování mrkněte. Uvidíte, že si na zkratky rychle zvyknete a vaše práce bude zase o trochu efektivnější.

Fusion360 klavesove zkratky

 

Klávesové zkratky

Základní příkazy

EN příkaz České znění Klávesy
Extrude  Vytažení E
Hole  Díra H
Press Pull  Tlačit / táhnout Q
Fillet  Zaoblení F
Move  Pohnout M
Toggle Visibility  Přepnout viditelnost V
Toggle Component Color Cycling  Zobrazit každou komponentu v jiné barvě N
Model Toolbox Zobrazit Panel nástrojů S
Appearance Vzhled A
Compute All  Aktualizovat parametry sestavy Crtl + B (Windows)

Command + B (Mac)

Joint Spoj J
As-built Joint  Vložit vazbu „automaticky“ podle umístění komponent Shift + J
Line Čára L
2-point Rectangle Obdélník ze dvou bodů R
Center Diameter Circle Kružnice ze středového bodu C
Trim Oříznout T
Offset Odsazení O
Measure Měřit I
Project Promítnout P
Normal / Construction Normální / konstrukční (geometrie) X
Sketch Dimension Kóta náčrtu D

Podívejte se na další klávesové zkratky. <

Vlastní nastavení zkratek

Klávesové zkratky si můžete i přizpůsobit dle své libosti. U každého příkazu v menu nástrojů můžete přes ikonu tří teček rozkliknout menu a vybrat Change Keyboard Shortcut. A následně si nastavit svou libovolnou klávesovou zkratku.

Fusion 360 uzivatelske klavesove zkratky

 

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.