Fusion 360 – lokální záloha dat

Jak vzrůstá obliba využívání programu Fusion 360, tak se mě lidé stále častěji ptají jak je to s daty na tom cloudu a co když přestanou službu platit. Zůstanou jim data nebo přijdou o všechny?

Fusion 360 logo záloha
Program Fusion 360 je postavený na cloudové technologii. Vaše modely jsou tedy ukládána na cloudovém uložišti Fusion 360 TEAM. Na vašem PC, je uchována pouze dočasně poslední verze souboru, se kterým jste pracovali. Více o těchto dočasných datech v cachi jsem psal v článku – Práce s Fusion 360 offline.

Co se stane s daty když přestanu Fusion platit?

Všechna data, která máte uložena v cloudu nebudou ztracena, budou zachována, ale nebudete s nimi moct nadále pracovat. K dispozici vám však zůstane možnost stáhnout si je a zazálohovat je na lokální disk. Což v případě že nemáte v plánu licenci obnovit tak určitě doporučuji si je k sobě stáhnout… pro jistotu.

Jak lokálně zazálohovat data?

Pojďme si tedy ukázat jak vaše data zazálohovat na lokální disk pro budoucí potřeby nebo z jiných důvodů.

Fusion 360 má především dva druhy souborů pro archivaci:

  • F3D – Soubory pro archivaci jednoho konkrétního souboru
  • F3Z – Formát pro archivaci distribuovaných souborů (se všemi vazbami a připojenými jednotlivými F3D soubory)

Export dat můžete provést dvěma způsoby. Přímo v programu Fusion, anebo přes webové rozhraní úložiště Fusion 360 TEAM.

Export dat přímo z Fusionu

Takto nelze stahovat více souborů najednou, ale pouze jednotlivě. Což je zdlouhavější. Pokud však chcete přímo z Fusionu něco vyexportovat, tak si daný soubor nejdříve otevřete. Pak vlevo nahoře vyberte ikonu listu a pod ní možnost Export.

Fusion 360 export dat

Zobrazí se vám okno, ve kterém vyberte, do jakého formátu chcete soubor exportovat. Pokud tedy předpokládáme, že chceme zachovat co nejvíce editačních schopností, tak vyberte možnost Archive Files f3d. A určitě zaškrtněte možnost Save to my computer. Vybrat můžete i rovnou cestu pro uložení.

Fusion 360 export formátů dat

Export přes Fusion 360 TEAM

Druhou možností, jak si stáhnout svá data je právě přes webové rozhraní nástroje Fusion 360 TEAM, což je nástroj pro správu modelové (výrobní) dokumentace (nejen z Fusionu). Nejdříve si spusťte webový prohlížeč a přejděte na stránku vašich projektů ve Fusion 360 TEAMu.

Zde si najděte konkrétní projekt a v něm soubory nebo soubory které chcete stáhnout. V tomto případě chci stáhnout například soubor držáku. Když na něj najedete myší, tak se vám zobrazí tři ikonky, klikněte tedy na ikonku se šipkou, která značí stahování.

Fusion 360 TEAM data

Jakmile na danou ikonku kliknete, tak se vám zobrazí lišta s vybráním formátu, v jakém chcete soubor stáhnout. Opět tedy vyberte Fusion 360 Archive. Jakmile to uděláte, tak se zobrazí okno níže, které vám oznamuje, že dochází k exportu souboru.

Fusion 360 TEAM export dat

Jakmile bude export dokončen, tak vám na váš e-mail přijde zpráva s tlačítkem pro stažení daného souboru. Pokud byste stažené soubory chtěli znovu použít a již byste je neměli ve Fusionu cloudu, ale pouze lokálně, tak je jednoduše jen nahrajte do projektu Fusion 360 TEAMu opět přes webový prohlížeč nebo přímo přes Fusion a můžete je dále upravovat.

Fusion 360 TEAM email

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.