Fusion 360 návod – Správa dat

Verze konstrukčních modelů a Webový přístup v programu Fusion 360.

Asi každému už se při práci stalo, že provedl v návrhu modelu změny, uložil, aby následně jen zjistil, že předchozí model před úpravami byl vlastně ten správně.  A je už vlastně celkem jedno zda se jedná o data konstrukční nebo o obyčejný textový dokument. V těch jsou tyto situace o to horší, že vám změny pravděpodobně zabrali spoustu hodin až dnů času a tedy vás stály dost peněz. Víte, že Fusion 360 se za vás automaticky stará abyste o takovéto změny nikdy nepřišli a mohli se k nim vrátit?

V následujícím článku si tedy ukážeme jak Fusion verze modelů řeší a taky dále jaké další možnosti správy dat nám nabízí. Ukážeme si tedy možnosti sdílení CAD modelů a přístup k modelům přes webové rozhraní Fusion 360 TEAM. A pokud s Fusionem teprve začínáte, podívejte se na předešlé díly návodu na Fusion 360.

Verze modelu

Fusion 360 automaticky při každém uložení CAD modelu vytvoří jeho novou verzi. Kdykoliv se tak můžete vrátit k jakékoliv předešlé verzi. Verzování probíhá vždy automaticky při uložení. A naopak při otevírání modelu se automaticky otevře verze nejvyšší (nejnovější). To na jaké verzi aktuálně pracujete, poznáte hned u názvu otevřeného modelu.

Fusion 360 verze

Jakmile provedete v modelu jakoukoliv změnu a uložíte, tak vás Fusion vyzve k pojmenování dané verze. A to abyste se v nich vyznali a nalezli případné změny, pokud se k ní budete chtít vrátit.

Fusion 360 popis verze

Jak se vrátit k dřívější verzi?

Jak už jsem zmínil, do této situace se občas dostaneme všichni. Jak se tedy ve Fusionu přepnout z jedné verze do druhé? Možnosti jsou dvě. První je přímo z programu Fusion, který ukazuji i ve videu a druhá možnost je z webového rozhraní. Nejdřív si všechny dostupné verze zobrazme. Vlevo v prohlížeči modelů klikněte na ikonku písmene „i“ u konkrétního modelu. Následně klikněte do řádku „Click here to see versions“.

Fusion 360 zobrazit verze

Zde se nám zobrazí 3 nejnovější verze, a pokud bychom potřebovali další, tak si jich můžeme zobrazit i více přes odkaz „Show all“.  V momentu kdy se ke konkrétní verzi chceme vrátit, tak na ni jen najeďte myší a zobrazí se vám dvě ikonky. První na povýšení verze (Promote) a druhá na otevření dané verze.

Pokud kliknete na „Promote Version“ tak se vytvoří verze nová s nastavením té vybrané. Nikdy tak o žádné změny nepřijdete. V příkladu obrázku by teda po povýšení v26 vznikla v29 s nastavením této verze 26. Nastavení a obsah verze 28 by tedy byl stále zachován.

Fusion 360 Promote Version

Sdílení CAD modelů

Své modely můžete přímo z pracovního prostředí Fusionu sdílet s dalšími osobami. Například se zákazníky, aby si prohlédli, jak jste zapracovali jejich požadované návrhy. Sdílení naleznete přes File > Share > SharePublic Link.

Fusion 360 sdílení CAD modelů

Otevře se vám nové okno pro nastavení sdílení modelu. Zde můžete sdílení buď zapnout, nebo vypnout pokud již nechcete, aby byl model dostupný. Pokud sdílení zapnete tak se vám zde zobrazí odkaz, který můžete komukoliv poslat, a daný člověk pak bude mít přístup k vašemu modelu. Podívejte se, jak takový nasdílený model vypadá.

Fusion 360 Sdílení modelu

Ke sdílení modelu můžete i nastavit zda chcete, aby daný člověk měl možnost si jej stáhnout a popřípadě i tedy exportovat do různých formátů. Nemusí mít tedy Fusion. Touto možností mu můžete umožnit si model exportovat do Inventoru nebo jiných programů. A v poslední řadě můžete také modelu nastavit, i zda má být přístupný jen pod nějakým konkrétním heslem, pokud se například jedná o nějaký super tajný projekt.

Webové rozhraní Fusion 360 TEAM

Ke svým modelům nemusíte vždy přistupovat jen přímo z aplikace Fusion, ale také i z webového rozhraní, do kterého se stačí jen přihlásit stejným způsobem jako do Fusionu. Uvidíte pak stejná data, jako máte přímo v programu, akorát bez nutnosti cokoliv instalovat. Data logicky nemůžete nijak upravovat. Přístup do tohoto webového rozhraní je přes daný odkaz anebo přímo z aplikace Fusion.

Adresa pro přístup z webu:

https://myhub.autodesk360.com/

Přímo z aplikace Fusion se k webovému rozhraní konkrétního modelu dostanete přes File > Open Details on Web.

Fusion 360 Open Details on Web

Tato webová část Fusionu si zaslouží celý speciální článek, který také již připravuji. Ve zkratce zde ale najdete informace o tom, jaké díly jsou v sestavě použity, jaké výkresy jsou z ní vytvořeny a jaké vizualizace k ní náleží. Máte zde také přehled o verzích modelu, jednotlivé můžete také kdykoliv povýšit na aktuální, vidíte, zda je soubor sdílen a jestli jste k němu připojili nějaké komentáře.

Fusion 360 TEAM

Jednoduše se také můžete přepnout do zobrazení všech projektů a jejich obsahů (stačí kliknout na ikonku písmene „F“ vlevo nahoře). Jedná se o velmi podobné rozhraní, jako jsou jiná cloudová úložiště typu Dropbox nebo Google Drive. Fusion 360 TEAM je však přímo uzpůsoben k práci s CAD modely. Můžete je zde na webu prohlížet, komentovat přímo do modelu, vytvářet řezy, rozpady a podobně.

 

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.