Fusion 360 – Plechy

Fusion 360 získal včera opravdu velkou aktualizaci. Kde mimo spoustu jiných vylepšení se objevilo konečně také veřejně prostředí tvorby a úprav plechových dílů. Tato novinka byla dlouho pouze v uzavřeném beta testování a nyní ji můžete vyzkoušet i vy. Prostředí tvorby plechových součástí sice ještě není dokončené a aktualizace k němu budou samozřejmě průběžně přicházet, nicméně je už plně použitelné pro vaše projekty.

Fusion 360 tvorba plechů

Pro ty, kteří jsou v CADu noví a netuší co od tohoto prostředí očekávat. Toto nové prostředí „Sheet Metal“ pro tvorbu plechových součástí vám umožní navrhovat a vytvářet komponenty pomocí geometrie, kterou můžete ohýbat do různých tvarů. Úhly ohybů jsou řízené uživatelem zadanými pravidly, které můžete samozřejmě průběžně i měnit. Jasnými příklady jsou například case od počítače, nebo různé kovové podpěry, pouzdra, kryty a spoustu dalšího. Na stránkách IdeaStation, kde si uživatelé vyměňují žádosti o různá vylepšení bylo prostředí plechů jednoznačně nejžádanější a v budoucnu se tomuto prostředí budeme věnovat i s konkrétními příklady a návody ve Fusionu.

Fusion 360 sheet metal workspace

Nástroje prostředí Plechů

Obruba (Flange) – Téměř vše se schovává pod tímto jedním nástrojem a má tak vícero použití. Odsud tvoříte různé druhy obrub.

Fusion 360 single flange

Plocha a okrajová obruba – Vyberte plochu uzavřeného náčrtu anebo hranu  součásti pro vytvoření obrub.

Fusion 360 Base flange

Profilový ohyb (Contour Flange) – Ohyb můžete také vytvořit za pomocí náčrtu. Jednoduše vytvořte náčrt dle požadovaného ohybu a zvolte nástroj Flange.

Fusion 360 profilový ohyb

Mezera pokosu (Miter option) – Nastavit můžete i specifické mezery pokosu tam, kde je potřebujete Vše při vytváření obrub v nástroji Flange.

Fusion 360 Mezera pokosu

Pravidla plechů (Sheet Metal Rules) – Zde nastavíte pravidla ohybů. Uložit si je můžete také do svojí knihovny pro budoucí opakované použití v dalších modelech.

Fusion 360 pravidla plechů

Opakované vytvoření rozvinu – Někdy potřebujete upravit plech v neohnutém stavu, takzvaně v rozvinu. Ve Fusionu se mžete přepínat tam a zpátky z rozvinu plechu.

Fusion 360 rozviny plechů

Dokumentace na 2D výkresech – Z plechů můžete samozřejmě také vytvářet výkresovou dokumentaci a to včetně tabulky ohybů a poznámkami k pořadí ohybů. Tyto tabulky vytvoříte za pomocí nástroje Tables (tabulky) – Fusion pozná plechovou součást pokud vyberete daný pohled.

Fusion 360 výkresy plechů a tabulky ohybů

Příprava výroby – Svoje rozviny plechů můžete také přenést do CAM prostředí a připravit tak strategii pro 2D řezání (vodním paprskem, laserem nebo třeba plasmovou řezačkou).

Fusion 360 sheet metal CAM

Fusion 360 sheet metal manufacture

 

Vyzkoušeli jste si již nové prostředí plechů? Jak jste s ním zatím spokojeni?

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.