Toto je velmi častá otázka při diskuzi nad jakýmkoliv cloudovým řešením čehokoliv. Musíte být neustále připojení k internetu? A co když se vám připojení najednou ztratí? Co se pak stane s vašimi daty? V tomto článku se na všechny tyto důležité otázky zaměříme. A pro ty z vás, kdo chtějí ale rychlou odpověď – ano, i cloudový Fusion umí pracovat offline.

Fusion 360 offline logo

Fusion 360 se přepne do offline módu vždy:

  • Když vývojáři připravují a nasazují update pro klientské prostředí. *
  • Když se nasazuje důležitý update či jiné vylepšení na serveru Fusionu. *
  • Pokud program zjistí, že nejste připojeni k internetu.
  • Pokud se sami přepnete do offline módu v nastavení programu.

* Tyto offline přechody jsou často komunikovány dopředu přes lištu na vrchu okna Fusionu. Dozvíte se tedy kdy přechod do offline nastane a jak dlouho bude asi trvat.

Fusion 360 offline message

Offline práce

Jak poznám, jestli pracuji offline?

Pokud je Fusion 360 nastaven do takzvaného offline módu, tak vpravo nahoře vedle vašeho jména uvidíte ikonu hodin s červenou tečkou. Pokud na tomto místě tedy danou ikonku vidíte, tak pracujete offline bez připojení ke cloudu.

Fusion 360 indikator offline

 

Jak se ručně přepnout do offline módu?

Do tohoto offline módu se můžete kdykoliv přepnout i ručně, ať už z jakýchkoliv důvodů. Vpravo nahoře klikněte na ikonu hodin a po rozevření roletového menu přepněte tlačítko Work Offline. Pokud svítí zeleně – pracujete online a červeně – offline.

Fusion 360 práce offline

 

Můžu normálně pracovat i bez internetového připojení?

Ano, samozřejmě můžete i nadále pokračovat v práci na vašem modelu i v offline módu. Vaše modely jsou dočasně uloženy lokálně. Všechny takto dočasně uložené modely „v cachi“ budou dostupné i  v průzkumníku souborů (vlevo v okně Fusionu). Práce offline má jediné omezení, a to časové. Bez připojení k internetu můžete pracovat maximálně po dobu dvou týdnů. Po uplynutí této doby bude Fusion vyžadovat opět připojení. Data a program se zaktualizují, sesynchronizují a vy můžete znovu internet odpojit.

Fusion360-offline-omezeníF

Co se stane když takto uložím data?

Všechna data budou uložena lokálně a sesynchronizována na cloud v momentě kdy budete zase připojeni k internetu. Tato práce má ale jedno zásadní omezení. V cloudu se vám normálně modely verzují. Při práci offline je ale dostupná vždy jen verze jediná, tedy nejnověji uložená. A tato jediná verze je uložena následně na cloud.

Fusion 360 design offline

 

Kde jsou lokální data uložena?

Data, která se uložila při práci offline se takzvaně cachují a ukládají do následujícho umístění:

%localappdata%\Autodesk\Autodesk Fusion 360\<ID#>

Je doporučeno po čase delší offline práce smazat složku W.Login, čímž se smažou všechny lokální soubory. Pozor! Všechna takto smazaná data, která nejsou sesynchronizována budou navždy ztracena.

Fusion360-local-storage-cache

Jak nastavit automatické promazání souborů v cachi?

Lokálně uložené soubory v takzvané cachi lze promazávat i automaticky. Můžete si nastavit jak dlouho se tyto soubory mají uchovávat. A to konkrétně v časovém horizontu od 7 do 360 dní – doporučuji nastavit minimálně 60 dní. Po uplynutí takto vámi nastavené doby se soubory z lokálního úložiště smažou.

Fusion360 offline cache time period

Ruční přidání souborů do Cache

Které modely se mají cachovat můžete určit i manuálně. Automaticky se cachují pouze ty na kterých jste pracovali. Manuálně však můžete vybrat soubor, složku anebo celý projekt který se má do cache uložit a to jednoduše přes pravý klik myši.

Fusion 360 cache files

V části Job Status (ikona hodin) pak uvidíte, že se dané modely cachují (stahují) do vašeho počítače.

Fusion 360 cache

Jak zjistím které soubory jsou v Cache?

Jednoduše přes ozubené kolečko si můžete vybrat možnost „View Offline Cache“. Modely které nezešednou, ale zůstanou zvýrazněné jsou i na vašem lokálním počítači dostupné pro offline práci.

Pozor! I zde platí pravidlo automatické promazávání offline cache zmíněné výše. Ujistěte se tedy že v nastavení Fusionu máte nastaven počet dní po který se cache má ponechat. Nastavit můžete klidně i rok.

Fusion 360 view cache

Jak nastavím Fusion zpátky do online?

Pokud se Fusion přepnul do offline módu, automaticky z důvodu vypsaných na začátku tohoto příspěvku, tak se také i sám přepne zpátky do online. A to v případě, když:

  • Klient Fusionu byl úspěšně aktualizován
  • Aktualizace a úpravy serveru byly úspěšně dokončeny.
  • Bylo obnoveno internetové připojení.

A pokud jste offline mód zapnuli ručně, tak jej i ručně můžete vypnout. A to na stejném místě. Stačí dané tlačítko přepnout do zeleného stavu:

Fusion 360 online

Nezapomeňte se taky podívat na sérii článků a návodů k programu Fusion 360.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.

2 Komentářů