Slicer pro Fusion 360

Autodesk před pár dny uveřejnil nový program, který je určený především pro uživatele Fusion 360 (ale nejen ty). A to konkrétně původně funkci programu 123D Make – takzvaný Slicer. Ten vám umožní rozřezat daný model na několik dílů (vrstev), ze kterých svůj model můžete následně vyrobit a složit. Z papíru, lepenky, mdf nebo jiných materiálů.

Pokud tedy nemáte přístup k CNC mašině nebo 3D tiskárně a chcete si svůj model nějak vyrobit, tak je tento Slicer vhodnou aplikací. A jako samotný Fusion 360 je i tento Slicer zcela zdarma. Ale pokud jste zběhlí 3D tiskaři, tak si ho nepleťte se známým programem 3D Slicer, jehož funkčnost je trochu jiná.

Program Slicer pro Fusion je ke stažení zdarma v Autodesk App Storu. Jednoduše jej stáhněte a nainstalujte. Nejdřív potřebujeme model z Fusionu dostat do Sliceru, což je velmi jednoduché. Přes možnost Make> 3D print (i když danou věc nemusíme tisknout…)

Slicer for Fusion setup

No a následně si můžete ve Sliceru nastavit různé způsoby rozřezání modelu a různé techniky jeho sestavení. Dynamicky tak můžete vyzkoušet nejvhodnější nastavení výroby modelu. Slicer vás upozorní pokud by jste například vytvořili nějaké kolize, které by znemožnily sestavení.

Slicer for Fusion 360 MDF

Sestavení modelu si můžete například i takto jednoduše vizualizovat. Jakmile jste s návrhem spokojeni, tak jej můžete například uložit jako DXF a vrátit zase do Fusionu pro vytvoření cest pro laser nebo řez vodním paprskem. Anebo si jednoduše můžete 2D plán sestavení uložit do PDF a vytisknout na papír a vyrobit jakkoliv ručně.

Slicer for Fusion 360 -part2

Slicer tedy vypadá jako velmi zajímavá možnost pro trochu jiné než klasickou strojírenskou výrobu na které tu jsme na blogu zvyklí. Určitě vzbudila na Autodesk fórech zajímavý rozruch. Troufám si tvrdit, že prototyp svého modelu si nyní může vytvořit opravdu naprosto každý. Podívejte se například na následující ukázky z programu Slicer:

Slicer pro Fusion 360 model z papíru Fusion 360 Slicer vrstvy

Fusion 360 slicer Slicer for Fusion 360 layers

Fusion 360 slicer model

 

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.