Generátor rámových konstrukcí 2019.2

Autodesk nedávno vydal update Inventoru pro předplatitele s označením 2019.2. O tom jsme vám zde na blogu již psali v článku od kolegy Lukáše Hrubého. Jedno vylepšení je ale dle mě natolik významné, že bych byl velmi nerad aby zapadlo v houfu ostatních změn.

Nový Generátor rámových konstrukcí

Co je na změně tak výborné?

Generátor rámových konstrukcí byl vždy tak trochu noční můrou všech co využívají PDM systém Autodesk Vault. Proč? Ve starém generátoru se prostě běžně stávalo že názvy vygenerovaných souborů jednotlivých prvků rámů byly stejné. A to v momentě kdy v rámci PDM systému Autodesk Vault vynucujete unikátní názvy pro každý soubor je lehce problematické.

Když vytvoříte rámovou konstrukci přes generátor, tak v podstatě vytvoříte tři úrovně prvků.

Hlavní sestavu rámu (iam) – kde jsou všechny prvky rámů umístěny. Běžně před touto změnou byla pojmenována „Frame-001….“. V podstatě vždy stejné jméno když jste generování provedli.

Následně máme ještě „Sestavu kostry (ipt díl)“ a… Jednotlivé „prvky rámu (ipt díly)“ – a u tohoto, posledního zmíněného souboru se asi každý Vault uživatel nejvíce natrápil. Představte si, že máte rámovou konstrukci o 100 prvcích. Bez nějaké aplikace nad Inventorem nebo bez iLogicu to byla noční můra vše přejmenovat.

Nyní můžete pomocí atributů vytvořit generování vždy unikátního jména pro všechny tyto tři typy souborů. A můžete tedy využít například název hlavní sestavy tak, aby tvořil část názvu daného jednotlivého prvku.

 

Nastavení rámových konstrukcí

  • Soubor > Možnosti
  • Záložka Soubor > Výchozí názvy souborů

Inventor generator ramovych konstrukci nastaveni

Na obrázku si všimněte že názvy skládám z atributů, které se tahají automaticky, pevného textu (-FR-) a pořadového čísla. Kombinací je obrovské množství, u prvků například:

Inventor atributy generatoru ramove konstrukce

Použití

Vložení rámové konstrukce pomocí generátoru funguje následně už stejně jak jste zvyklí. Vyberu normu profilu, rodinu a danou velikost a umístím na připravený skelet. V mém případě například ještě chci aby číslo součásti bylo stejné jako fyzický název a proto ODškrtnu možnost „Získat číslo součásti člena z obsahového centra“Inventor získat číslo součásti člena z obsahového centra

Proč? V případě zaškrtnutí by se pak v čísle součásti objevila definice rodiny. Což v tomto případě chtít můžu ale nemusím.

Inventor vlozit ramovou konstrukce

 

Po potvrzení nastaveného rámu si můžete všimnout, že se již aplikovalo pravidlo pojmenovávání jednotlivých souborů:

Inventor pojmenovani ramove konstrukce

A tady ještě jednou konkrétně při generování jednotlivých prvků rámové konstrukce a jejich názvů společně s celou cestou:

Inventor pojmenovani clenu ramove konstrukce

Pořád nevěříte? Po vygenerování se podívejme ještě do iVlastností konkrétního prvku.

Inventor ivlastnosti prvku ramove konstrukce

 

Využíváte PDM řešení Autodesk Vault? Využijete toto vylepšení pro automatické pojmenování? Můžete se podělit o svůj názor dole v komentářích

 

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.

2 Komentářů

  1. Je to dobrý, konečně to někoho napadlo. Je, ale vidět, že to je dělaný narychlo. Očekával bych, že to bude jako ikona v liště a ne vnořené v možnostech aplikace. Z praxe vím, že si na to konstruktér vzpomene až když to bude mít hotové. Dále si myslím, že by to mohlo být více intuitivní.

    • Já osobně si myslím že je fajn že různá nastavení jsou na jednom místě. Zvlášť, když to vypadá že tam budou přidávat pojmenovávání i dalších generátorů (možná šroubové spoje,atd…? ) tak pak člověk nastaví vše co potřebuje a nemusí hledat na přeskáčku 🙂

      Nicméně tohle nastavíte jednou při implementaci řešení a pak už není důvod měnit a tedy se s tím potkávat při každém generování rámu.