Ilogic – externí pravidla

V tomto článku si ukážeme krátký náhled do externích pravidel v programu Autodesk Inventor. Pravidelně vám zde přinášíme ukázky pravidel a článků k takzvaným interním iLogic pravidlům, dnes tedy přejdeme k rozdílům právě v pravidlech externích.

Jednoduše řečeno – Externí pravidla se od těch interních liší tím, že nejsou uložena přímo v modelu, ale v souboru na disku, ze kterého si je pak Inventor čte.

Představte si teda, že chceme stejné pravidlo pro několik souborů. A po nějaké době si uvědomíte, že jej potřebujete změnit (např. přidat další funkci). V takovém to případe by jste museli upravit ten samý kód v každém souboru znovu a znovu… To je celkem nepraktické, a proto existují extérní pravidla. Extérní pravidla jsou soubory uložené bokem, na které se pouze dokazujete, a jedno takové pravidlo může být společné pro několik souborů.

Pro editaci extérních pravidel můžete samozřejmě i nadále využívat prostředí iLogicu, ale často se pak využívají i jiné.

V tomto článku tedy předpokládám, že již máte základní znalosti iLogicu z minulých článků.

Nejdříve před samotným tvořením pravidel se podíváme do nastavení Tools > iLogic Configuration.

iLogic Configuration

Zde si můžeme (ale nemusíme) nastavit defaultní cesty, kde budeme iLogic kódy ukládat a odkud je Inventor bude čerpat.

iLogic konfigurace

Nastavit si taky můžeme úroveň ochrany proti škodlivému kódu, pokud budeme například kódy často vyhledávat a kopírovat z internetu.

Všechny již vytvořené kódy v těchto nastavených složkách najdeme pak na iLogic panelu, karta „External Rules“:

Jak vytvořit ilogic externí pravidlo?

Na stejném panelu můžeme pod pravým kliknutím vytvořit nové externí pravidlo stejně tak, jak jsme byli zvyklí na kartě běžných pravidel.

iLogic externi pravidlo

Pravidlo se tedy vytvoří jako soubor v zadané cestě. Pro ukázku použiju například pravidlo pro změnu formátu výkresu, které jsem zde již ukazoval. Jakmile jej zkopíruju, tak uložím a zavřu.

Nyní se mi tedy pravidlo přidalo jak do fyzické složky, tak i zde v záložce mezi ostatní pravidla. Kdybych se z jakéhokoliv důvodu potřeboval přepnout do složky, tak to mohu udělat přes pravý klik na pravidlo v tomto stromu.

V základu je to téměř vše. Externí pravidla  mohou mít a mívají ještě pár dalších doporučení, pro správné zvládnutí iLogicu radši doporučuji navštívit některý z našich školení a kurzů.

iLogic vytvořit externi pravidlo

Příště si ukážeme jak v Inventoru vytvořit vlastní tlačítko v menu, které bude spouštět námi nastavení externí pravidlo.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.