Autodesk Inventor 2020 – Stručný souhrn novinek

V tomto článku se dozvíte o novinkách, které jsou obsaženy v Autodesk Inventor 2020. Podrobnější celkový seznam novinek naleznete v novém čísle našeho časopisu Inventor News. Dále detailní výpis novinek Vám budeme postupně přinášet v následujících dílech, ve kterých se vždy zaměříme na určitou oblast. Všechny novinky, včetně zde uvedených také představíme na naší pravidelné Roadshow strojírenských technologií řady 2020. Jako každý rok, tak i letos se můžete těšit na naši Roadshow strojírenských technologií v Brně, Ostravě, Pardubicích, Praze a ve Zlíně, kde Vám kromě těchto novinek představíme i mnoho dalších aktualit ze světa Autodesku.

Inventor-2020 novinky

Nový Inventor si předplatitelé mohou postupně stáhnout ze svého Autodesk Account jakmile jej v něm uvidí dostupný, nebo pomocí počítačové aplikace Autodesk, kde se běžně nacházejí i různé aktualizace. Pokud ještě licenci Inventoru nemáte, tak si jej můžete zakoupit na autorizovaném CAD eshopu.

 Česká lokalizace Inventoru 2020 vyjde 15.4.2019

Inventor 2019 - Autodesk Desktop App
Počítačová aplikace Autodesk

Stručný přehled novinek v Inventoru 2020

Mezi hlavní vylepšení patří:

 • Vylepšení rámových konstrukcí.
 • Rozvin složitých povrchů.
 • Vylepšení obsahového centra.
 • Interoperabilita – Fusion 360.
 • Inventor pouze pro čtení.
 • Vyšší výkon a produktivita.
 • Multi-monitorové zobrazování.
Autodesk Inventor 2020

1. Grafické předvolby a změna UI

Vysoká kvalita – v tomto prostředí se klade důraz na poskytování příjemných vizuálních výsledků s využitím nového Stylu osvětlení „Světlé téma IBL“ se zapnutím Realistického stylu zobrazení a stínů okolních i terénu

Výkon – tady je kladen důraz především na vysoký výkon při práci s velkými sestavami s požadavkem na plynulou navigaci (otáčení, zoom, posun).

Vyvážená kvalita – zde se klade důraz na vizuální zobrazení i pracovní výkon. Využívá se styl osvětlení Světlé téma IBL, styl zobrazení Stínovaný s hranami a aplikují se okolní stíny. Ideální využití je pro práci se součástmi a středně velkými sestavami.

Nový vzhled UI – Inventor 2020 přináší nové světlé rozhraní, které zlepšuje funkčnost a zvyšuje produktivitu. Mírně byly tedy tomuto světlému rozhraní aktualizovány karty nástrojů a ikony nástrojů.

Inventor 2020 novy vzhled
Inventor 2020 novy vzhled

 

2. Součásti

Dialogová okna byla přestavěna do produktivnějších panelů, ve kterých můžete využívat rychlého přepínání mezi náčrtem a modelovacím prvkem.

Nové dialogové okno

Detekce smyčky a oblasti

K výraznému vylepšení došlo při identifikace a výběru smyček a oblastí náčrtu po spuštění většiny příkazů z panelu 3D model – Vytvoření.

Rozvin povrchu

Tento nový příkaz umí rozbalovat povrchy takovým způsobem, který nelze provést klasickým rozvinem plechových součástí. Prvek Rozbalování povrchů nepoužívá výpočty ohybů ze stylů plechů.

Rozvin povrchu

Výběr povrchů pro Závit

Nyní můžete hromadně vybírat válcové nebo kuželové povrchy pro jejich využití v prvku Závit.

Tažení tělesem

Modelovací prvek Tažení poskytuje nové protažení tělesa po trajektorii.

Tažení tělesa po trajektorii
Tažení tělesa po trajektorii

 

3. Sestavy

Vazby

Při umísťování vazby mezi dvěma osami nyní Inventor předvídá co nejvhodnější výběr s minimální potřebou otáčení ještě před tím, než se objeví náhled.

Panel Produktivita

V příkazu Vytvořit odvozené náhrady byl rozšířen prostor pro odstranění řádku přes pravé tlačítko myši.

Zrcadlení Plechů

Zrcadlení komponent nyní rozpozná Plechové součásti a umožní propojit Styly plechů ze zdrojové komponenty do zrcadlené.

Zrcadlení plechů

Závity v sestavách

V sestavách nyní můžete kromě závitových děr vytvářet i samostatné závitové prvky, např. jako vnější závity na trubkách a hřídelích:

 • Sestava – karta 3D model, panel Úprava sestavy, prvek Závit
 • Svařenec – karta Svar, panel Příprava a Obrábění, prvek Závit

Návrh – Hřídel

Dialog Generátoru komponent pro hřídel nyní obsahuje nový přepínač, který určuje způsob vytváření souborů a složek.

Trubky a potrubí

Možnosti aplikace / Soubor – Výchozí názvy souborů zahrnují novou záložku Trubky a potrubí, kde můžete dopředu specifikovat, jak se mají jmenovat soubory a složky jednotlivých vedení.

 

4. Rámové konstrukce

Vkládání koncových Záslepek

Nový příkaz Vložit záslepku umožňuje uzavřít otevřené konce trubek. Můžete nastavit pozici, tloušťku, specifikovat tvar profilu a další vlastnosti.

Koncové záslepky

Orientace profilů

Inventor 2020 poskytuje interaktivní manipulátory pro nastavení orientace profilů přímo v modelovacím prostoru v průběhu vkládání nebo změny rámových konstrukcí.

Orientace profilu

 

Drážka

V prvku Drážka můžete nyní specifikovat následující uživatelské změny:

 • Jednu hodnotu pro odsazení základních profilů.
 • Více hodnot pro uživatelskou šablonu.
 • Využití nového nastavování hodnot odsazení i pro uživatelské drážky profilů, které již máte uloženy ve své knihovně profilů Obsahového centra.
 • Není nutné dopředu nastavovat možnost hromadného výběru členů v jednom dialogu (dříve samostatné tlačítko).

Dále byla do příkazu Drážka doplněna možnost Obdélníkového seříznutí ostrých konců:

Drážka a její seříznutí 

 

5. Interoperabilita – Fusion 360

AnyCAD pro Fusion 360 byl poprvé vydán ve verzi Inventor 2018.2 jako „Tech Preview“ a nyní je pro předplatitele Inventoru 2020 plně uvolněn. AnyCAD pro Fusion 360 slouží uživatelům, kteří potřebují sdílet data mezi programy Inventor a Fusion 360.

Interoperabilita – Fusion 360

 

6. Inventor pouze pro čtení

Inventor 2020 v režimu pouze pro čtení poskytuje přístup k součástem (ipt), sestavám (iam), prezentacím (ipn) i výkresům (idw, dwg). Prohlížení těchto souborů v originálním prostředí Inventoru nespotřebuje další licenci. Inventor pouze pro čtení je zahrnut do výchozí instalace Inventoru. Původní prohlížeč Inventor View již není součástí instalace Inventoru.

Inventor pouze pro čtení
Inventor pouze pro čtení

 

7. Výkon a produktivita

Významné posílení výkonu je znát v oblastech pro sestavy, součásti, výkresy, AnyCAD, Mesh, Expresní režim. Jedná se například o posílení výkonu v těchto sekcí:

 • Posouvání, otáčení a přibližování velkých sestav.
 • Pole komponent – vylepšené náhledy, rychlejší výpočet a využívání uživatelských pohledových reprezentací, rychlejší tvorba polí virtuálních komponent.
 • Zrychlené vypínání a zapínání Viditelnosti.
 • Otevírání a zavírání velkých sestav.
 • Zrychlená tvorba Řezů a Pomocných pohledů.
 • Větší výkon pro import a úpravu dat referenčních sestav.
 • Zrychlení importu Síťových těles.
 • Zvýšení výkonu ve 3D řezech.
Výkon a produktivita

 

8. Multi-monitorové zobrazování

V rámci jedné relace Inventoru 2020 (jeden Inventor.exe) můžete využít zobrazování dat (ipt, iam, ipn, idw, dwg) na více monitorech.

Multi-monitorové zobrazování

Jak jsem již psal na začátku, více informací se dočtete v novém čísle našeho časopisu Inventor News, který vyjde již tento měsíc. Nebo v dalších dílech, které pro Vás připravuji zde na blogu.

Všechny novinky včetně video ukázek Vám také představí mí kolegové na naší pravidelné Roadshow strojírenských technologií.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.