Inventor 2021 přináší mnoho vylepšení a řadu nových funkcí a tak budeme představovat novinky postupně. Verze 2021 se přednostně zaměřuje na zvýšení výkonnosti, spolupráci
a například na automatizaci procesu.

V této části se zaměříme hlavně na novinky v Inventoru 2021 týkající se vzhledu. Jedná se především o možnost využití tmavého motivu, nastavení možností pojmenování a ukládání souborů a též i o nové uživatelské rozhraní v určitých příkazech.

Tmavý motiv

Tmavý motiv známe všichni z prostředí AutoCADu. Nyní se můžete na toto tmavé schéma přepnout i v Inventoru 2021. Toto schéma mění vzhled kartám i všem nabídkám v Inventoru.

Inventor 2021 tmavý vzhled
Tmavý motiv

Ukládání

Kdy už jsme u nastavení, tak zde přibyly další novinky. Jedná se například o rozšířené možnosti uložení. Ve starší verzi se při ukládání vždy zobrazilo dialogové okno s různými možnosti a nyní tyto možnosti můžete předem nastavit.

Když zavřete soubor, zobrazí se dialog „Uložit“ zobrazující seznam souborů, které byly v důsledku otevírání souboru nějakým způsobem ovlivněny. V některých případech se vyskytují změny na úrovni systému, které mají jen malý nebo žádný vliv na konstrukční záměr. Pokud nejsou uloženy, lze je uložit později. Někdy není výzva k uložení nutná. Nová nastavení uložení poskytují větší kontrolu nad tím, kdy vás aplikace Inventor vyzve k uložení.

Pomocí nového zaškrtávacího políčka „Uložit soubory do složek knihovny“ můžete určit výchozí podmínky ukládání souborů do složek knihoven Obsahového centra. Pokud toto políčko není zaškrtnuto, soubory v cestách knihoven se v dialogu „Uložit“ nezobrazí a nebudou uloženy.

Inventor 2021 ukládání souborů
Ukládání souborů

Nastavení výchozích názvů

Další novinku nalezneme v možnostech aplikace na záložce „Soubor“ a dále ve spodní části příkaz „Výchozí názvy souborů“. Zde je nyní v Inventoru 2021 vylepšená a rozšířená nabídka pro generátor rámových konstrukcí a rovněž i pro trubky a potrubí. Z rozbalovacího menu se nabízí název sestavy, různé formáty datumu, název souboru a projektu.

Inventor 2021 nastaveni vychozich nazvu potrubi
Nastavení výchozích názvů u potrubí

Dále zde přibyla nová karta pro zrcadlení nebo kopírování, kde lze nyní nakonfigurovat způsob pojmenování pomocí možností „Zobrazovaný název“ a „Název souboru“

Inventor 2021 nastavení nazvu zrcadleni
Nastavení výchozích názvů u zrcadlení

Nové panely vlastností u dalších příkazů

Ve verzi Inventor 2021 došlo k vylepšení uživatelského prostředí u dalších příkazů. Nyní můžete pomocí zjednodušeného pracovního postupu panelu vlastností pracovat s příkazy

  • Kopírovat objekt.
  • Odstranit plochu.
  • Zesílení a odsazení.
  • Ohnout součást.
  • Rozdělit.
  • Šroubovice.
  • Změnil se i vzhled pro vkládání ocelových konstrukcí.
Inventor 2021 vylepseni uzivatelskeho prostredi
Vylepšení uživatelského prostředí u dalších příkazů

Jaké obecné novinky přibyly v Inventoru 2021 můžete shlédnout na přiloženém videu. V dalším díle se zaměříme na novinky, které se týkají modelování dílů.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.