CAM systémy pro počítačovou podporu výroby od společnosti Adeon. Systémy pro frézování, obrábění, soustružení, drátové řezání apod… Moderní strategie CAM systémů jsou schopny ušetřit až 70% času, kdy se nástroj pohybuje v materiálu, který obrábí. Prezentuje kolega Stanislav Pavelka v prezentaci z naší nedávné Roadshow strojírenských technologií v2020.

1. CAM programy

a) Inventor CAM od Autodesku

CAM řešení od společnosti Autodesk. Kdysi také označováno jako Autodesk HSM. Běží přímo nad aplikací Inventor a prostředí je tedy totožné s běžným Inventorem. Jedná se o jednoduchý CAM s velmi jednoduchým ovládáním. Nejvíce vhodný pro max 3+2 frézování a soustružení (umí kombinovaný mill-turn), jednoduchá měřící obrobková sonda. Umí však i 5-ti osé frézování, kde jsou ale vhodnější alternativy níže. Obsahuje širokou paletu přichystaných postprocesorů, které se rychle dají upravit a otestovat, přesto z praxe nedoporučujeme využít postprocesor bez úpravy.

b) Fusion 360

V základu se jedná o totožný CAM jako výše zmíněný Inventor CAM. Jedná se pořád o tentýž kdysi nazvaný „Autodesk HSM“. Nicméně k tomu všemu má i pokročilejší funkce z dřívějších aplikací PowerMill, FeatureCAM a Netfabb. Fusion 360 také obsahuje i licenci HSMWorks Ultimate jako CAM pro Solidworks.

c) InventorCAM od SolidCAM

Aplikace od izraelského SolidCAMu, který je integrován jako nádstavba do Inventoru. Z pohledu frézování 3+2 a soustružení srovnatelné řešení s HSM.

Navíc umí oproti „HSM“:

  • 4 a 5-ti osé kontinuální frézování (lopatky turbíny)
  • Soustružení více noži (synchronizace kanálů) + soustružnické automaty (SWISS), předání do protivřetena
  • Plnohodnotná obrobková a nástrojová sonda
  • Simulace obrábění na úrovni stroje
  • Rozsáhlé použití šablon obrábění

d) DCAMCUT

Drátové řezání a elektroerozivní obrábění. Produkt německé společnosti DCAM GmbH, který je opět integrován do Inventoru.

2. Postprocesory

Ať už si vyberete řešení jakékoliv, vždy je potřeba odladit postprocesory pro daný konkrétní systém. To doporučujeme i v případě kdy najdete na internetu volně dostupný postprocesor pro vašeho výrobce zařízení. Náš kolega za vámi dojede a stráví u vás na výrobě celý den kdy postprocesor odladí tak, že při odjezdu máte jistotu že vše bude fungovat bez problémů.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.