Inventor – Express Mode

Expresní načtení velkých sestav v Inventoru.

inventor-vimek-assemblyinventor-express-mode-nacist-expresneVelkým vylepšením zrychleného načítání velkých sestav je nástroj nazvaný Express Mode, který přišel do Inventoru od verze 2014. Express mód nabízí mnohem rychlejší otevírání a práci se sestavami. Sestavy otevřené takzvaně v expresním módu jsou načítány pouze s částečnými funkcionalitami. Některé příkazy tak tedy nejsou dostupné.  Načítání sestav se tak zrychlí zhruba 3-5x. Sestava není technicky nijak zjednodušena, jak jsme si ukazovali v předešlých kapitolách. Grafika je však přímo uložena v sestavách.

Jaké nástroje nejsou k dispozici? V Express módu například nemůžete použít generátory sestav, jako např. šroubových spojů, rámových konstrukci, hřídelí apod. Také jsou vypnuté funkce pro editaci modelu a tedy žádné úpravy 3D těles a dokonce ani náčrtů. Nemůžete také měnit danou reprezentaci. Respektive můžete, ale sestava se plně načte a nezůstane tedy v úsporném express módu.

Dostupné však zůstaly nástroje pro kontrolu kolizí, měření vzdáleností,  rozpiska a tabulka parametrů. Normálně můžete vkládat další díly a sestavy do této expresně načtené. Dané komponenty k sobě můžete i vazbit  a spojovat.

inventor-express-mode-nacist-uplnePokud máte načtenou sestavu v Express módu a potřebujete další rozšířené funkcionality, tak ji kdykoliv můžete načíst zpět do plného režimu pomocí tlačítka Načíst úplně.

Sestava společnosti Vimek, která je zobrazena níže má 957 unikátních souborů použitých celkem 2048x. Pokud se ji pokusíme načíst v klasickém plném módu tak se na běžné stanici otevírá zhruba 25 sekund. Při použití Express módu však k otevření stačí pouhých 9 sekund.

inventor-express-mode

 

Nastavení Expresního režimu

Které sestavy se v tomto zjednodušeném expresním módu načítat mají a které už nemají, záleží na nastavení Inventoru. Můžete si tedy nastavit při kolika unikátních souborech v sestavě (pravé číslo) se má sestava automaticky načítat Expresně. Toto nastavení naleznete v možnostech aplikace. Zde se přepněte na kartu Sestava. Úplně na spod tohoto okna pak najdete sekci – Nastavení expresního režimu. Expresní režim zde můžete zcela zakázat (odškrtnutím).

inventor-nastaveni-expresniho-rezimu

Pokud zde tedy v možnostech otevření souboru nastavíte 500, pak pokud sestava obsahuje alespoň 500 unikátních souborů (pravé číslo), tak jí Inventoru automaticky načte expresně.

inventor-nastaeni-expresniho-rezimu-2

Jak načíst Express mód ručně

Expresní mód můžete mít ale zcela vypnut, pokud vám překáží a načítat soubory expresně ručně jen v momentu kdy vy potřebujete. Jednoduše při otevírání souboru klikněte na tlačítko Možnosti  a zaškrtněte možnost Otevřít v rychlém režimu.

inventor-nacist-express-mod-rucne

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.