Inventor iLogic – Spouštěče událostí a iTrigger

V příštím díle o iLogicu se budeme věnovat rozšířenému a zároveň automatickému ukládání výkresů do PDF. A jelikož budeme využívat tzv. spouštěč událostí iLogic tak se na něj v tomto článku pojďme společně podívat. Co to jsou ty spouštěče a jak jich můžeme využít?
Pomocí spouštěčů nastavujeme události, při kterých se mají spouštět naše iLogic pravidla automaticky a bez zásahu. Tedy na základě určených událostí, ke kterým dojde v dokumentech aplikace Inventor. Některé spouštěče jsou stejná jak pro díl, sestavu i výkres (například Spouštěč po uložení dokumentu), a některé jsou specifické pro svůj pracovní prostor – u dílu například “Změna geometrie součásti”.

image00

Spouštěče událostí

Seznam spouštěčů nalezneme na Kartě Správa > iLogic. image03

Nalézt zde můžeme tyto spouštěče:

Nový dokument Díl / Sestava / Výkres Spustí se, když je vytvořen nový dokument ze šablony.
Vhodné například k okamžitému vynucení vyplnění iVlasností.
Po otevření dokumentu Díl / Sestava / Výkres Spustí se PO otevření dokumentu, ale PŘED zobrazením modelu.
Před uložením dokumentu Díl / Sestava / Výkres Spustí se PŘI příkazu uložení, ale ještě PŘED jeho uložením.
Vhodné pro pravidlo které mění dokument a je potřeba změny uložit.
Po uložení dokumentu Díl / Sestava / Výkres Spustí se ihned po uložení dokumentu.
Vhodné pro exporty do dalších formátů – například PDF.
Zavřít dokument Díl / Sestava / Výkres Spustí se těsně PŘED uzavřením dokumentu.
Nepoužívejte pro pravidla, které dokument jakkoliv mění – změna NEbude uložena.
Změna iVlastnosti Díl / Sestava / Výkres Spustí se při změně iVlastností (ale ne fyzikálních). Pokud změníte iVlastnost mimo Inventor (např. přes Windows) tak se pravidlo nespustí.
Změna libovolného parametru modelu Díl / Sestava Spustí se při změně jakéhokoliv parametru.
Vhodné např. pro externí pravidla, které se změn parametrů automaticky nechytají.
Změna vypnutí/zapnutí prvku Díl Spustí se pokud zapnete nebo vypnete libovolný prvek v součásti.
Změna geometrie součásti Díl Spustí se, pokud se změní plné nebo povrchové těleso. Vhodné pro pravidla na měření fyzikálních vlastností.
Změna materiálu Díl Spustís e při změně materiálu. Vhodné pro pravidla navázaná an kontrolu materiálu (If.. Then)
Změna vypnutí/zapnutí komponenty Sestava Spustí se pokud vypnete nebo zapnete kompunentu v sestavě.
Změna komponenty iSoučásti nebo iSestavy Sestava Spustí se pokud vyměníte prvek iSoučásti nebo iSestavy pomocí operace Změnit komponentu.
Změna pohledu výkresu Výkres Spustí se při aktualizování výkresu z důvodu změn v modelu.

V příštím článku využijeme tedy spouštěče Po uložení dokumentu. Na tento spouštěč navážeme automatický export výkresu do PDF. Nastavení těchto spouštěčů se ukládá do souboru. Nosnou tedy není aplikace Inventor – stejně jako u formulářů a pravidel iLogicu (pokud nejsou extérní).

Přidání pravidla je jednoduché. Označte řádek se spouštěčem, ke kteérmu chcete pravidlo přiřadit a poté klikněte na “Vybrat pravidla…” – zaškrtněte pravidlo které se má spouštět a potvrďte. V mém případě jsem použil SaveAs PDF po uložení dokumentu a zároveň otevřít umístění kam se soubor uložil.

image04
Pozor na pořadí. I na tom záleží. Je rozdíl pokud nejdříve uložím dokument a pak otevřu složku nebo naopak. V tomto případě rozdíl nijak značný, ale v rozšířenějších pravidlech může nadělat pěknou paseku. Zvlášť pokud na sobě pravidla závisí. Pokud chcete pořadí změnit tak jednoduše jej změňte přetáhnutím pravidla myší.

iTrigger

image02Dalším spouštěčem, který je trochu specifický a není uveden v tabulce je tzv. iTrigger. neboli iSpouštěč. Najdete ho na kartě Správa > iTrigger. Pokud iTrigger zmáčknete, tak to sice vypadá, že se nic nestalo, ale opak je pravdou. Kliknutí na toto tlačítko vytvoří nový parametr iTrigger0 a pokud už takovýto parametr existuje tak k němu připíše +1 ul. Tudíž kolikrát kliknete, tolikrát se zapíše jedniček do parametru – můžete zkontrolovat v tabulce parametrů. To ale není samozřejmě vše. Kliknutím na toto tlačítko totiž spustíte všechna pravidla iLogic, která obsahují jeden konkrétní řádek – parametr iSpouštěč:

trigger = iTrigger0

Jinak řečeno – změnou parametru iTrigger0 se spustí pravidlo obsahující tento řetězec. A jelikož kliknutím na tlačítko se připíše +1 k parametru – což je změna, tak se pravidlo spustí. Tento spouštěč můžete mít i v několika různých pravidlech naráz a stisknutím tlačítka je spustíte všechny.
Další výhodou je, že si iTrigger můžete nastavit do směrové nabídky a mít ho tak vždy po ruce:

image01

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.

3 Komentářů

 1. Dobrý den pane Škarka,

  Mám již vytvořené externí pravidla a ve výchozí šabloně jsou již namapována do spouštěče událostí. Problém však nastává když potřebuji pracovat se starším projektem, který tato pravidla nemá nastaveny. Jde napsat pravidlo které by mi přiřadilo externí pravidla k různým spouštěčům?
  např:
  po spuštění:
  externí pravidlo 1
  po uložení
  externí pravidlo 2
  externí pravidlo 3
  externí pravidlo 3

  pokud ano, tak jak ho napsat? předem děkuji