Inventor iLogic – Vytváření formulářů

Dnešní článek nebude o vytváření funkcí a o programování. Místo toho si ukážeme jak vytvořit a nastavit formulář v iLogic Inventoru. A to jelikož to v příštím využijeme na další rozšířené editace dílu. Přes formulář který si dnes spolu vytvoříme budeme ukládat soubor do několika dalších formátů, vložíme si d něj tlačítko s možností otevřít aktuální umístění dokumentu a zjednodušíme si editaci námi vybraných iVlasností. Výsledek bude vypadat třeba následovně:

image04


V prohlížeči iLogic se přepneme do karty Formuláře a pravým kliknutím myši vyvoláme dialogové okno kde zvolíme Přidat formulář.

image01

Formulář si nejdříve nějak pojmenujeme:

image05

A nyní si pojďme vysvětlit co vše zde v nastavení formulářů najdeme:

image03

  1. Karty parametrů, pravidel a iVlastností
  2. Sada nástrojů
  3. Strom návrhu formuláře
  4. Vlastnosti
  5. Náhled výsledného formuláře

 

1. Karty parametrů, pravidel a iVlastností

Odsud čerpáme předvytvořené parametry, pravidla vytvořené za pomocí kódu iLogic a iVlastnosti souboru. Jednoduše budeme odsud přetahovat pravidla do sekce 3 a tím vytvářet například tlačítka které nám dané pravidlo spustí. Nebo si odsud přetáhneme parametr který pak ve formuláři budeme moci přepisovat.

 

2. Sada nástrojů

Odsud čerpáme nástroje na grafické vytvoření formuláře

Skupina Umožní nám seskupit položky v uživatelském rozhraní. Dané skupiny budou v rámečku a bude je možno sbalit (schovat)
Skupina karet Vytvoří nám přepínatelnou kartu v uživatelském rozhraní
Řádek Vytvří nám další řádek a umožní jeho uspořádání. A i když je to trochu matoucí tak pomocí řádku budeme tvořit sloupce.
Obrázek Přidá nám do uživatelského rozhraní obrázek – ty jsou pouze informativní. Například firemní logo.
Složka obrázků Přidá celou složku alternativních obrázků.
Prázdný prostor Přidá nám do výsledného formuláře prázdný prostor
Popis Přidá nám do uživatelského rozhraní formuláře jednoduchý textový popisek.
Dělič Přidá do formuláře jednoduchý dělič měnitelné velikosti.

 

3. Strom návrhu formuláře

Tato oblast slouží k navrhování uživatelského rozhraní formuláře. Jednoduše sem přetáhneme prvky ze sekce 1 nebo 2. Přetahováním prvků budeme tvořit tlačítka, textová zapisovací pole a další. Taktéž tyto prvky uspořádáme do tzv. “stromu”. Prvek který chceme upravit označíme kliknutím levého tlačítka myši a dále jeho Vlastnosti upravíme v sekci 4.

 

4. Vlastnosti

Zde budeme definovat vlastnosti prvků které jsme navolili v sekci 3. Každý prvek nemá stejné vlastnosti a tudíž se liší na zvoleném prvku. Rozlišujeme ale tři hlavní sekce vlastností – Název, Chování, Různé a Vzhled.

Nyní se teda vrhněmě do jednoduchého využití pravidel, které jsme si ukázali v minulých článcích o iLogicu. Vložíme si je do formuláře a nastavíme. Přepněme se tedy do karty Pravidel (sekce 1) a jednoduše přetáhněme pravidlo Open a SaveAs které máme již vytvořené. Tlačítka si můžeme přejmenovat kliknutím do řádku v sekci 3.

image02

Později budu chtít pomocí tohoto formuláře i vyplňovat vybrané iVlastnosti a tudíž si je z karty iVlastností sem přetáhnu (sekce 1 – karta iVlastnosti). Třeba takto:

image00

Takto vložené, jsou všechny vytažené iVlasnosti editovatelné. Řekněme že u Autora tuto možnost editace nechci, jelikož se má tahat automaticky z Možností Inventoru a zde jsem si to vytáhl pouze pro kontrolu. Proto kliknu na řádek Autor a ve Vlastnostech a v sekci 4 nastavím Pouze ke čtení – Ano.

A základní formulář je hotov. Nyní si jej jednoduchým kliknutím na tlačítko v prohlížeči iLogic spustíme. V příštím článku o iLogic si vytvoříme formulář, který nám bud měnit materiál z předem nastavené tabulky a okamžitě aktualizovat a vypisovat do formuláře výslednou hmotnost.

image06
Výsledný formulář

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.

6 Komentářů