Inventor – měřítko při importu dwg

Používáte-li při svém modelování příkazu Importovat (karta 3D model, panel Vytvoření), užitečného například pro import asociativně propojené geometrie DWG, můžete se setkat s „problémem“ kdy nesedí rozměry importované geometrie DWG mezi AutoCADem a Inventorem. Tento drobný nesoulad mezi programy může pak způsobit problémy doslova velkého měřítka. 🙂 Pojďme si nyní ukázat jak se s touto banální situací vypořádat.

00_Inventor vs AutoCAD

 

Čím to může být?

Rovnou si můžeme utřít studený pot z čela, protože Inventor za to skutečně nemůže a celý kámen úrazu je zakopán již v samotném zdrojovém souboru DWG, kde nejspíš měřítko není nastaveno vůbec, nebo je použita nějaká jiná jednotka (např. cm, inch a pod.).

Co s tím teď udělat?

Takže ano, nyní buďto kontaktujeme strůjce zdrojového souboru, aby nám to dal pokud možno do pořádku. A nebo si nápravu provedeme sami.

Jdeme na to

Prvně je potřeba spustit AutoCAD a otevřít si onen potřebný soubor. Následně stačí do příkazového řádku napsat příkaz „JEDNOTKY“, což bude mít za následek spuštění dialogu Kreslící jednotky. V tomto dialogu už jen postačí nastavit správné jednotky (mm) v poli Jednotky pro měřítko vloženého obsahu. Nakonec už jen uložíme změnu, stejně jakou samotný soubor DWG a máme vyhráno.

01_příkaz Jednotky

02_dialog Kreslící jednotky

Hotovo

Nyní když znova importujeme soubor do Inventoru, měli bychom se již dočkat stejných rozměrů jak v AutoCADu, tak v Inventoru.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Zdeněk Opletal
Technický CAD konzultant Autodesk produktů ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se na strojírenské programy, obzvláště pak Autodesk Inventor. Potkat se můžeme v pardubické kanceláři Adeonu.