Inventor – Přidání nové velikosti nebo stoupání do nabídky děr se závitem

V několika článcích jsme se již zabývali závitovými otvory (Změna pořadí závitů, Zobrazení závitů bez stoupání). V tomto článku si ukážeme, jak můžeme přidat do stávající tabulky závitů (Threat.xls) i jiné velikosti otvorů, jiné stoupání a následně nastavit jejich přesné parametry dle automatického online výpočtu.

Stávající stoupání závitu
Stávající nabídka stoupání závitu

Chcete-li například rozšířit tabulku závitů o nové stoupání (stejný postup, jako přidání nové velikosti závitu). Podívejte se, jak lze doplnit stávající seznam.

Jako první krok, bych doporučoval zálohovat tabulku Threat.xls, umístěnou v Design datech. Ve výchozím umístění se nachází ve složce C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2019\Design Data\XLS\cs-CZ. Design data (Návrhová data) lze mít uloženy i na jiném místě a můžete to zjistit buď z nastavení Inventoru na kartě Soubor, nebo v Možnostech složky v nastavení projektu.

umistění_tabulky
Umístění tabulky Threat.xls

V našem případě chceme vytvořit díru M15x0,5, protože v seznamu je pouze M15x1,5 a M15x1. Otevřeme tedy tabulku závitů, zkopírujeme a následně vložíme oba řádky nejbližšího rozměru, který chceme přidat.

kopirovani-radku
Kopírování nejbližšího závitu
Vlozeni-zkopirovanych-radku
Vložení zkopírovaných řádků

Nyní je nutné upravit obsah řádků 177 a 178.

Správné parametry pro vyplnění řádků, můžeme získat třeba ze stránek AmesWeb. Zde stačí vyplnit vstupní parametry a díky automatickému výpočtu závitu uvidíte přehledné výsledky, které stačí jen přepsat do naší tabulky.

vyplneni_vstupnich_parametru  vysledky_parametru_zavitu

Po přepsání do tabulky závitů dostaneme.

tabulka_po_prepsani
Tabulka po přepsání

Uložíme, zavřeme soubor Thread.xls a následně restartujeme Inventor. Nyní je v tabulce možné vybrat nové označení závitu M15x0,5.

pridane_oznaceni
Přidané označení závitu

TIP! Nezapomeňte v tabulce závitu rozlišovat tečky a čárky při vyplňování hodnot.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Milan Nosil
Technický CAD konzultant strojírenských Autodesk produktů ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na program Autodesk Inventor. Potkat se můžeme v pardubické kanceláři Adeonu.