Inventor Tip: Jak najít a vybrat všechny neviditelné díly v sestavě

V dnešním článku si ukážeme velmi jednoduchý tip, jak vyhledat všechny díly v sestavě, u kterých je zrušena viditelnost, anebo jsou potlačeny. A dostat je všechny naráz do výběru. Občas se mě na tohle zákazníci ptají při práci na velkých sestavách., tak si to pojďme společně ukázat. Použijeme k tomu nástroj “Najít součásti sestavy” (zkratka ctrl+f).

image04

A postup opravdu nemůže být jednodušší:

1. Otevřete si sestavu, ve které budeme díly vyhledávat.
2. Pomocí klávesové zkratky “ctrl+f” se dostaňte do nástroje “Najít součásti sestavy”.
3. Zde máme automaticky jedno pravidlo hledání. A to podle typu souborů (ipt/iam). To by nám našlo ale v podstatě všechny soubory sestavy, což nechceme a nepotřebujeme.
4. Přidáme si tedy druhé pravidlo (podle obrázku) a zaklikneme “Přidat do seznamu”.

 

image05

 

5. Takže tímto máme nastaveno, aby se nalezly všechny díly součásti včetně podsestav (ipt/iam), které jsou zároveň neviditelné.
6. Nastavení vyhledávání si můžeme uložit pod nějakým názvem, abychom jej příště nemuseli nastavovat znovu. To se hodí především v případě složitějších vztahů hledání.
7. Přes tlačítko “Otevřít hledání” si pak takovéto uživatelské hledání můžeme vybrat.

 

image02

 

8. Jakmile máme tedy nastaveno, tak zaklikněte tlačítko “Hledat
9. Inventor projde celou sestavu (včetně podsestav) a označí Vám do výběru všechny díly (či sestavy), které odpovídají nastavení vyhledávání.

 

image00

10. Tudíž pokud nyní chceme všechny díly zpátky zviditelnit, tak stačí kliknout pravým tlačítkem myši do prostoru a zapnout viditelnost.

image03

Stejným způsobem bychom mohli postupovat při hledání všech potlačených dílů, nebo všech potlačených vztahů. Ukázali jsme si pouze jednu část vyhledávání a jak si můžete všimnout, Inventor sám o sobě umí vyhledávat podle vícero pravidel, což ale není žádnou novinkou.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.