Inventor Tip – Vytvořit komponentu v počátku

Dnes si ukážeme velmi krátký a jednoduchý postup jak v programu Autodesk Inventor vytvořit novou komponentu v sestavě přímo v jejím počátku. Všiml jsem si na školení nedávno, že někteří mí studenti takovou operaci řeší tak že si vytvoří komponentu někam volně do prostoru a až následně v tom lepším případě použijí funkci „Ground and Root Component“ (v Českém Inventoru s šíleným názvem „Ukotvená a kořenová komponenta“), v horším začnou nějak vazbit.

Inventor ukotvena a korenova komponenta

A přitom to jde naprosto jednoduše. Takže, pokud se tu najdou někteří z vás, kteří tuto funkci jednou za čas potřebují a neví, jak jednoduše komponentu v počátku rovnou vytvořit, tak zde je k tomu velmi krátký a jednoduchý návod.

Jak vytvořit komponentu v počátku sestavy

GIF animace níže, ukazuje velmi jednoduchý postup jak takovouto komponentu vytvořit.

  • Přes tlačítko Create vytvořte novou komponentu v sestavě
  • Zapište název komponenty dle potřeby
  • Jakmile vás Inventor vyzve aby jste vybrali kde se má komponenta vytvořit, tak otevřete složku Origin (počátek) a vyberte středový bod – Center Point.

Inventor vytvorit komponentu v pocatku

A to je opravdu všechno. Ano, opravdu stačí k vytvoření komponenty v počátku jeden jediný krok při samotném vytváření.

Ukotvená a kořenová komponenta

No, ale pokud již máte komponentu vytvořenou, tak samozřejmě použijte nástroj Ground and Root Component.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.