Inventor – Jak velká je moje sestava?

Aneb jak zjistit počet dílů v aktivní sestavě.

Dnešní článek je určen spíše pro začátečníky s Inventorem. Setkávám se ale na školeních i s dlouholetými uživateli Inventoru, kteří kupodivu neví jak rychle a jednoduše zjistit jak komplikovaná jejich sestava je a kolik má v sobě vlastně dílů. Přitom otázka je to naprosto jednoduchá, pojďme se tedy na řešení podívat společně.

Počet dílů v sestavě

inventor-pocet-dilu-v-sestave

Podívejte se na obrázek jednoduché sestavy. Na ní si vysvětlíme jak zjistit z kolika dílu se skládá. Především si všimněte dvou čísel v pravém dolním rohu Inventoru. V našem případě jsou to číslice 9 a 5.

inventor-pocet-dilu-v-sestave-2

Levé číslo nám udává celkový počet výskytů souborů v otevřené sestavě. V našem případě se jedná o číslo 9. To znamená, že se celá sestava je složena z devíti dílů. 1x tělo závodničky, 4x kolo, 2x náprava, 2x pojistný kroužek pro nápravu = 9 dílů.

Pravé číslo udává počet unikátních dílů otevřených v dané relaci Inventoru. Jelikož na obrázku je otvořená jedna jediná sestava, ukazuje nám číslo hodnotu 5. Tedy že načítáme 5 unikátních dílů. 1x tělo závodničky + 1x kolo + 1x náprava + 1x pojistný kroužek + daná sestava = 5.

Pozor! Pokud by jsme měli otevřené další soubory v Inventoru, tak toto pravé číslo bude narůstat i v závislosti na nich. 

V tomto jednoduchém případě máme tedy jen pár dílů a vše je přehledně vidět. Jakmile ale budete mít například sestavu o několika tisících dílech, pak už pro vás tato informace bude zajímavější, jelikož ze stromu historie modelu už se tak jednoduše nedopočítáte.

Rozpiska

A samozřejmě další informaci o tom kolik kterých kusů dílů v sestavě máte naleznete v rozpisce.

inventor-rozpiska

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.