Autodesk Inventor – Zjednodušování sestav

V určitých případech je nutné snížit složitost modelu, a umožnit tak rychlejší odkazování v rámci celého procesu návrhu. Zjednodušování sestavy v Autodesk Inventoru se používá například v projektech BIM, kde je nutné vytvořit zjednodušený konstrukční soubor. Zjednodušení modelu může být rovněž vhodné například kvůli odstranění duševního vlastnictví, takže model lze sdílet s klienty bez možnosti zpětné analýzy.

Inventor detailní zobrazení sestavy
Detailní zobrazení sestavy

Jak tedy na zjednodušenou sestavu

Pro zjednodušení sestavy využijeme na kartě Sestavení přímo panel Zjednodušení.

Inventor karta zjednodušení modelu
Karta pro zjednodušení modelu

Proces zjednodušení modelu zahrnuje dva důležité úkony. První úkon spočívá v odstranění nepotřebných komponent.

Inventor zjednodušený pohled
Zjednodušený pohled

Vytvořit obal sestavy

Druhý úkon dále potlačuje malé detailní rysy, jako jsou otvory nebo zaoblení či zkosení.

Inventor obal sestavy
Obal sestavy
Inventor zjednodušená sestava
Sestava po zjednodušení

Zjednodušená reprezentace eliminuje asi 90% komponent, které nejsou potřebné například pro BIM, tedy pro informační model budovy. Zde je však důležité brát v potaz, že může existovat několik přípojek, pro které se bude muset navrhnout například vodovodní potrubí.

Celý proces zjednodušení sestavy naleznete okomentovaný ve videu. Budu rád, když Vám tento tip ulehčí práci při zjednodušování sestav v Autodesk Inventoru.

Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.