Autodesk Inventor

Program Autodesk Inventor je parametrický 3D CAD modelář od společnosti Autodesk – výrobce proslulého programu AutoCAD. Slouží pro strojírenské navrhování 3D digitálních prototypů. Inventor nabízí pro uživatele velmi intuitivní nástroje pro 3D návrhy strojírenských součástí a sestav. Z nich následně velmi jednoduše vytvoříte výkresovou dokumentaci s množstvím různých pohledů, řezů, detailů a samozřejmě řádně okótovanou. Vše je asociativní, tudíž jakmile zeditujete příslušný díl dané sestavy, tak se zaktualizuje i chování sestavy a její výkresová dokumentace. Své strojírenské modely si můžete následně i odsimulovat a zjistit tak, jestli váš návrh nemá nějaké vady, které je potřeba opravit ještě před samotnou výrobou.

Inventor je světově jedním z nejprodávanějších 3D CAD aplikací pro strojírenskou konstrukční činnost.

 

Nevíte si rady s výběrem vhodného CADu pro strojírenství? Kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme. V implementacích CAD řešení pro strojírenství máme více než 20 letou zkušenost.

 

Autodesk Inventor

Verze

Inventor LT

Inventor LT logoNejzákladnější verzí programu Inventor, je s označením „LT“, nebo-li „Limited Technology“. Inventor LT neumí pracovat se sestavami dílů. Je to tedy 3D CAD pouze na úrovni jednotlivých dílů. Taktéž nepodporuje práci se svařenci a neobsahuje žádné nadstavby a nadstavbové aplikace. Nemá generátory rámových konstrukcí, šroubových spojů a ani jiné, taktéž v této verzi chybí knihovny obsahového centra (normalizovaných dílů).

V této LT verzi zvládnete vymodelovat jednotlivé 3D parametrické modely a vytvářet z nich výkresovou dokumentaci. Své modely můžete vytvořit za pomocí importovaných DWG výkresů z AutoCADu. Modelovat můžete jak za pomocí objemových těles, tak i volnoplošných tvarů a povrchových těles. Pro následnou správu dokumentace vašich modelů můžete využít program Autodesk Vault. Jeho translator zvládá i práci s cizími datovými formáty jako jsou: Catia, Pro/E, Parasolids, UG-NX, PTC Granite a další.

Autodesk Inventor drawing

Inventor

Inventor logoTato verze programu Inventor zvládá vše, co výše zmíněná verze LT, ale k tomu má spoustu nástrojů navíc. Již dokáže plně pracovat se sestavami vytvořených dílců a tedy i vytvářet svařence a použít generátory šroubových spojů, ocelových konstrukcí apod. Také plně pracuje a dokáže bez problému vytvářet plechové díly bez jakéhokoliv omezení a najdete v něm i knihovny obsahového centra (normalizovaných součástí – DIN, ISO, ČSN, …). A jelikož umí pracovat a vytvářet i sestavy, tak je výkresová dokumentace také obohacena o vytváření výkresů z těchto daných sestav. A opět, pro následnou výkresovou dokumentaci můžete použít program Autodesk Vault. Tuhle verzi programu ale již Autodesk neprodává. Pouze verzi LT nebo Professional.

whats-new-in-inventor-lt-2016-large-1152x648

Inventor Professional

Inventor Professional logoNejvyšší verzí této rodiny programů, je takzvaný Inventor Professional. Ten opět obsahuje vše co obě dvě výše zmíněné verze a spoustu dalších nástrojů. Jedná se o plně profesionální nástroj pro strojírenské navrhování pomocí 3D CAD programu. Naleznete v něm rozšíření možností Inventoru o konstruování specifických strojírenských prvků, sestav s vedením ohebných i pevných trubek a komplexních potrubních systémů, elektromechanických zařízení, dynamické simulace a pevnostní analýzy zatížení, návrh strojového vybavení forem a pokročilé možnosti pro animaci a prezentaci.

Inventor AnyCAD

 

Inventor LT Inventor Inventor Professional
3D modelování součástí
Automatizované 2D výkresové pohledy
Kopírování a vkládání zAutoCADu
Nativní DWGkompatibilita
Nativní 3Dtranslátory
Fotorealistické vizualizace
DWF publikování
Modelování sestav
Tvorba plechových dílů s omezením
Inventor Studio s omezením
Knihovny součástí – obsahové centrum
Dynamická simulace
Pevnostní analýza
Trubky a potrubí
Kabely a svazky

 

Novinky

Inventor 2019 Inventor 2018 Inventor 2017 Inventor 2016 Inventor 2015 Inventor 2014

 

Systémové požadavky

Operační systém Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10
Typ Procesoru Min: Intel® nebo AMD 64bit, 2 GHz nebo rychlejší (Doporučeno: Intel® Xeon E3 nebo Core i7 nebo ekvivalent, 3.0 GHz nebo rychlejší)
Paměť Min: 8GB RAM pro sestavy s méně než 500 dílů (Doporučeno: 20GM RAM nebo více)
Rozlišení zobrazení 1 280 x 1 024
Grafický adaptér Min: Microsoft® Direct3D 10® capable graphics card (Doporučeno: Microsoft® Direct3D 11® capable graphics card – a novější)
Místo na disku Min: 50 GB (Doporučeno: 100 GB nebo více) – instalátor s instalací zabere 40GB
Připojení Důležité je být připojen k internetu kvůli aktivaci licence a po-té alespoň 1x za 30 dní.
Detailní požadavky

Pro velké sestavy s více než 1000 díly

Typ Procesoru Intel Xeon E3 nebo Core i7 nebo ekvivalent , 3.30 GHz nebo rychlejší
Paměť 24GB RAM a více
Grafický adaptér Microsoft® Direct3D 11® capable graphics card – a novější

Inventor trial verze

Nejvyšší verzi programu Inventor, tedy Professional si můžete na celých 30 dní vyzkoušet zcela bez jakéhokoliv funkčního omezení. Stačí si program stáhnout a můžete jej využívat. Odkaz ke stažení naleznete níže na stránce.

Stáhnout Inventor

Přečtěte si také