V prvním díle InventorHSM jsme si něco řekli o CAMu a uvedli si základní rozdělení. Dnes se malinko více zaměříme na InventorHSM express. InventorHSM express je základní verze, která je nabízena zdarma a proto je vhodná pro seznámení se s tímto Autodeskovým CAMem.
InventorHSM express je sice základní verze, která ovšem umí hodně. Obsahem této verze je kompletní nabídka 2,5D obráběcích operací včetně 2D adaptivního hrubování. Někdo může namítnout, že tyhle úkony zvládne i na stroji nebo dokonce napíše přímo ISO kód z hlavy. Ano samozřejmě je to možné, ale proč? Proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše, rychle a efektivně? Každý má přece snahu o dosažení co nejlepších výsledků a zároveň ušetření času a námahy. Tak proč nevyužít těchto možností, když jsou zdarma.
CAM operace
InventorHSM express obsahuje tyto 2D frézovací operace:
- Adaptivní
- Čelo
- Kapsa
- Kontura
- Drážka
- Sledovat
- Závit
- Kruhový
- Vyvrtávání
- Gravírování
- Chamfer
- Vrták
Za přesné označení můžeme považovat 2,5D frézovací operace, jelikož například frézovací operace sledovat se dokáže současně pohybovat i ve 3 ose. Jedná se o speciální operaci kontura, která se pohybuje současně i v ose Z.
Adaptivní hrubování
Jako hlavní výhodu bych rád vyzdvihnul první operaci a to je operace adaptivní hrubování. Tato operace patří mezi takzvané efektivní nebo inteligentní hrubovací operace. Co se myslí tím efektivní nebo inteligentní? Operace navrhne dráhy obrábění tak, aby zatížení nástroje a s tím související odebíraná velikost třísky byla pokud možno stále konstantní. Podívejme se na následující obrázek, kde si to vysvětlíme.
Na tomto obrázku nám červená výseč znázorňuje opásání nástroje při obrábění. Je vidět jak se v každé části mění zatížení nástroje a tím také velikost odebírané třísky. Z tohoto obrázku je patrné, že zde není zatížení konstantní.
Na druhém obrázku je již vidět že dráhy nástroje jsou navrženy tak aby nástroj odebíral stále stejnou třísku a byl pod konstantním zatížením.
Navrhnout tuto dráhu kapsy jen tak z hlavy, i když je to jen 2D je pro technologa hodně náročné ne-li nemožné. Právě v tom je síla tohoto CAMu a jeho operace adaptivní hrubování. Obtížné však můžou být i jiné tvary a k tomu zde máme zbylé operace. Když už si tedy vytvoříme model v Autodesk Inventoru nebo případně dostaneme 3D model od zákazníka, který chceme obrábět, tak proč se jednoduše nepřekliknout do InventorHSM express a vytvořit efektivní obrábění. Zde je vidět, jak nám i 2,5D verze InventorHSM express může pomoci zefektivnit naši práci a to bez navýšení nákladů.