InventorHSM Pro

Poslední a zároveň nejvyšší verzí Autodesk InventroHSM je verze profesionál, tedy InventorHSM Pro. S touto verzí již dokážeme obrobit téměř cokoliv a obsloužit všechny stroje jedním CAMem.

Inventor HSM Pro logo

InventorHSM Pro je tedy nejvyšší verzí tohoto CAM systému InventorHSM. Obsahuje opět všechny operace předchozích verzí plus souvislé 5-osé operace. Tyto operace jsou tady zatím 2 a to Víceosá kontura a Bokem nástroje. Autodesk však slibuje přidání dalších 5-osých operací. Pokud si tedy vybavíme operace z předchozích verzí, což je soustružení, 2-osé, 3-osé operace s možností indexace a přidáme k nim ještě souvislé 5-osé operace, dostaneme prvotřídní CAM. Aby toho nebylo málo, obsahuje tato verze nově taky operaci sonda.

Operace

InventorHSM Pro obsahuje tyto 2 operace:

Bokem nástroje


Inventor HSM Bokem nástroje

Víceosá kontura


Inventor HSM Víceosá kontura

Co je hlavní výhodou víceosých operací? Hlavní výhodou je možný pohyb nástroje ve všech osách současně. Tudíž dokážeme využít maximální možností stroje a obrábět i složité modely. 5-osé obráběcí operace jsou vhodné pro dokončovací obrábění, můžou však dobře posloužit i pro hrubování složitějších tvarů. Díky tomuto obrábění lze docílit lepší kvality povrchu obráběných ploch.

Inventor HSM Pro

Sonda

Tato operace je v InventorHSM novinkou. Sonda se chytá na rovinné a válcové plochy. Důležité pak je, jestli stroj umí pracovat se sondou. Dále záleží, co vše od tohoto měření očekáváme. Nesmíme totiž zapomínat na to, že přece jen máme primárně obráběcí stroj a ne měřící přístroj. A nesmíme zapomenout taky na správné napojení CAMu na stroj v podobě postprocesoru.

Inventor HSM Sonda

Závěrem

InventorHSM Pro je tedy plný balík všech dostupných operací. Můžeme s ním frézovat, soustružit i obrábět složité modely. Na modelech pak můžeme například provádět kontrolní měření. Je tedy už jen na nás jakou verzi si zvolíme v závislosti na strojovém parku a složitosti obráběných modelů.

Inventor HSM Pro CAM

 

Josef Moravčík
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Připravuji pro vás články především o přípravě obrábění a dostupných CAM programech. Potkat mě můžete ve zlínské kanceláři Adeonu.