InventorHSM – Seznámení

V tomto první CAM článku na tomto blogu si řekneme co to je InventorHSM a k čemu slouží. Uvedeme si jeho základní rozdělení a probereme si společně jejich dané rozdíly. A s tím spojené doporučení pro obrábění, jelikož každá verze je vhodná pro jiný typ obrábění.

Inventor HSM logo


 

Inventor HSM icon

InventorHSM patří mezi CAM (Computer Aided Manufacturing). CAM obecně je software pro podporu obrábění. Každý moderní CAM je dnes propojen s 3D CAD prostředím pro správu modelu. Některé CAMy mají v sobě obsažené jednoduché CAD prostředí, jiné pracují jako nadstavba nad zažitými CAD softwary. Tak je tomu i v případě InventorHSM, který je od firmy Autodesk a funguje jako nadstavba Autodesk Inventoru. Výhoda tohoto spojení je, že InventorHSM pracuje na profesionálním CAD softwaru. Z toho plyne široká možnost modelování a možností úprav modelu.

Integrace InventoruHSM do Inventoru nám zaručuje rychlý přechod mezi modelem a návrhem obrábění, celý návrh v jednom prostředí a tudíž i lepší orientaci.

 

Dostupné verze

InventorHSM se dělí na 3 verze. Správnou verzi si vybereme dle složitosti obráběného modelu a také možnostech obráběcího stroje.

Verze programu tedy jsou:

 

InventorHSM express

Autodesk nabízí verzi InventorHSM express ke stažení zdarma. Obsahem jsou kompletní obráběcí operace až do 2,5D obrábění. Z těchto operací uvedeme například operaci kontura, kapsa, vrtání atd. Jsou to sice základní operace a návrh těchto drah zvládne zkušený technolog i bez CAMu, ale jsou zde zahrnuty i inteligentní operace. Těmito operacemi pak technolog dokáže navrhnout dráhu rychle a současně efektivně a čas jsou přece peníze ne?
 

InventorHSM

V případech kde obrábíme na modelu 3D plochy už si technolog bez CAMu neporadí. InventroHSM s 3D operacemi však navrhne obrábění pro takové plochy velice snadno. Standardní verze obsahuje všechny 2D a 3D operace plus soustružení. Pro 4 a 5osé operace používáme indexaci 2D a 3D operací. Tato verze již zdarma není, ale můžete si stáhnout a vyzkoušet trial verzi.
 

InventorHSM Pro

Obsahem této verze jsou stejné operace jako u standardního InventorHSM. Navíc jsou zde i 5osé souvislé operace. Víceosými souvislými operacemi obrábíme opravdu složité modely, kde využíváme pohybu všech os stroje. Těmito operacemi lze obrábět například lopatky turbíny. Tato verze je opět již placená, ale také si můžete stáhnout trial verzi.

InventorHSM
 

A co říci závěrem?

InventorHSM je také kompletně implementován v cloudové aplikaci Autodesk Fusion 360. Silná stránka InventorHSM je bezesporu jednoduchost a s tím spojená rychlost návrhu obráběcích drah. Mohly by jsem ale také vyzdvihnout inteligentní obráběcí strategie, vlastní objemové simulace a velký výběr předdefinovaných postprocesorů pro nejpoužívanější stroje hlavních výrobců obráběcích strojů.

 

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Josef Moravčík
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Připravuji pro vás články především o přípravě obrábění a dostupných CAM programech. Potkat mě můžete ve zlínské kanceláři Adeonu.