InventorHSM

Další verzí, kterou si ukážeme je standardní InventorHSM. Slovo standardní zní sice velmi obyčejně, ale právě tato verze patří mezi nejpoužívanější. Dnes si proto ukážeme a vysvětlíme proč.

inventor-hsm-logo

InventorHSM je vyšší verzí InventorHSM – express. Z toho také plyne, že obsahuje více možností a hlavně více obráběcích operací. Mimo 2D frézovacích operací, které jsme si ukázali minule v InventorHSM – express, obsahuje také 3D frézovací operace, soustružení a 3+2 frézování indexovaně. Teď už nám může být jasnější, proč je nejpoužívanější. Většina obráběcích firem si s tímto balíčkem vystačí, jelikož s ním dokáže obrobit 80% svých výrobků. Díky indexaci dokážeme tedy obrobit i některé 5-osé modely.

Operace

InventorHSM obsahuje tedy tyto operace:

2D operace: 3D operace: Soustružení:
– Adaptivní 2D – Adaptivní 3D – Profil
– Čelo – Vodorovné – Drážkové
– Kapsa – Konturové – Čelo
– Kontura – Rovnoběžné – Upíchnutí
– Drážka – Kapsa – Závit
– Sledovat – Rovnoměrné – Jednoduchá drážka
– Závit – Tužkové – Srážení
– Kruhový – Paprskové – Přenos materiálu
– Vyvrtávání – Spirálové
– Gravírování – Morfovaná spirála
– Chamfer – Rampování
– Vrták – Promítané

CAM Operace

Zde bych také rád zdůraznil hrubovací operaci Adaptivní 3D. Pracuje stejně dobře jako Adaptivní 2D jen tedy jako 3D operace na 3D plochách. Zde se navíc nastavuje hloubka hrubovacího kroku a velikost jemného kroku. Hrubovací krok nám zde tedy odebírá maximální množství materiálu a jemný krok nám pak na šikmých plochách odebere i zbytek materiálu (schody) vzniklé při hrubování.

Adaptivní 3D ohrubování

Obrázek nám znázorňuje boční pohled a modré čáry jsou dráhy vytvořené po 3D adaptivním hrubování. Můžeme na nich vidět jasný rozdíl mezi hrubovacím a jemným krokem.

3D obrábění

Obrábět 2D plochy zvládne každý zkušenější technolog i bez CAMu. Obrábět 3D plochy, to už je oříšek a co když pak chceme navíc obrábět efektivně. InventorHSM obsahuje dostatečné množství hrubovacích i dokončovacích 3D operací aby naše obrábění bylo rychlé a efektivní. Navíc výpočet drah z našeho nastavení je velmi rychlý. Dokáže tedy obrobit jakoukoliv plochu a díky množství operací dosáhnout i kvality povrchu. Jde jen o to vybrat ty správné operace. Díky indexaci pak zvládneme obrobit i složité tvary.

3D obrábění
Soustružení

Tato verze InventorHSM navíc obsahuje soustružení. Takže již dokážeme využít CAM i pro navržení drah pro soustruhy. Je zde také možnost přenosu materiálu do protivřetene. Bohužel je však nutností větší úprava postprocesoru s omezenými podmínkami nastavení.

Soustružení

Jsou zde připraveny základní operace, se kterými však dokážeme osoustružit všechno.

Závěrem

Závěrem můžeme říci, že využitím 2D a 3D operací s indexacemi + soustružením máme skoro kompletní nabídku pro obrábění, použitelné i na frézařsko-soustružnická centra. Vhodnými kombinacemi operací pro nás pak není problém ani obrábění soustružnických dílů s vrtanými dírami nebo frézovanými drážkami po obvodě.

CAM frézování

 

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Josef Moravčík
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Připravuji pro vás články především o přípravě obrábění a dostupných CAM programech. Potkat mě můžete ve zlínské kanceláři Adeonu.