Jaký vybrat počítač pro Fusion 360?

V článku se dozvíte jaké podle jakých pravidel vybrat hardware komponenty počítače pro práci s programem Fusion 360. Podíváme se na jednotlivé komponenty podrobně a doporučím vám jak levnou budgetovou verzi, tak i profesionálnější výbavu.

  1. Shrnutí
  2. Operační systém
  3. Grafická karta
  4. CPU
  5. Disk
  6. RAM

Shrnutí

Níže vše podrobně rozepíšu, pokud se vám to nechce pročítat, tak zde je krátké shrnutí mého doporučení. Podporován je Windows i MAC OS. Pro CPU je lepší vybrat rychlejší s méně jádry tedy například 3.5 GHz i5 vám poslouží lépe než 2.4 GHz i7. Samozřejmostí je výběr rychlého SSD disku. I kdyby obyčejný 128GB SSD, který je rychlejší než 512 GB klasické HDD. Z grafických karet doporučuji výběr těch „spotřebitelských“ herních sérii Nvidia GeForce a AMD Radeon. RAM minimálně 4GB, lépe 8GB a nejlépe 16GB.

Operační systém

Fusion 360 je podporován jak na Windows tak i na Mac OS. Pro oba operační systémy je podporován pouze 64 bitová verze. Aktuálně v době psaní tohoto článku Fusion 360 podporuje konkrétní verze Windows 7, Windows 8.1 a Windows 10. Který tedy zvolit? Jelikož naprostá majorita nových zařízení je prodáváno s Windows 10, tak právě Windows 10 je mé doporučení.

Pokud se ptáte, za zvolit Windows nebo Mac zařízení, pak naše zjištění je, že Fusion 360 funguje svižně a plynule na obou. Na MAC zařízeních se jen zdá, že při práci s Fusion 360 vydrží déle bez nabíjení, pokud vám jde při výběru o toto.

Grafická karta

Při výběru počítače budete u grafických karet narážet na dvě možnosti. A to na karty integrované a dedikované. Určitě pro Fusion 360 nechcete počítač s pouze integrovanou grafickou kartou. Například některé notebooky nabízejí kombinaci obojího. Integrovaná karta je aktivní pro práci s emaily nebo jinou činností, kde není potřeba výkon a tak zvyšují výdrž baterie. A při náročnějších programech se pak spouští karta dedikovaná. Vše se řídí v ovladači grafické karty. Na což pozor, protože někdy se může stát že si spouštění správně nenastavíte a například Fusion nebo jiná aplikace se spustí s kartou integrovanou.

Mezi dedikovanými kartami se setkáte nejčastěji s výrobci AMD a Nvidia. Oba výrobci produkují karty herní série a profesionální série. Profesionální série karet u AMD se jmenují FireGL a u výrobce Nvidia jsou nazvané Quadro. Herní série karet u AMD je nazvaná Radeon a Nvidia herní karty jsou označené GeForce.

Mohlo by vás napadnout, že jelikož Fusion 360 je profesionální CAD, tak by jste měli sáhnout po kartách profesionálních, ale naopak chcete právě herní série karet, tedy AMD Radeon a Nvidia GeForce.

Každá série je v několika verzích. Jakou vybrat záleží na složitosti vašeho modelu, není potřeba jít po těch nejvyšších (například GeForce 1080), zde vybírejte spíše podle svého rozpočtu. Velikost GPU RAM pak záleží jak velké modely budete tvořit. Čím větší a složitější (počet komponent) tím více GPU RAM si logicky spotřebuje. Pokud nemáte velký rozpočet, velmi bohatě postačí i GeForce 1050 nebo pokud opravdu potřebujete ušetřit tak i nižší.

Proč ne Quadro a FireGL?

Nvidia Quadro a FireGL karty jsou mířené především na „starší“ CAD programy (SolidWorks, Inventor,Catia,…), které používají OpenGL jako grafické API. Fusion 360 používá DirectX API a více se nám tedy zatím osvědčují právě herní grafické karty typu GeForce.

CPU

Fusion 360 již na rozdíl od jiných CADů využívá více funkcí, které umí pracovat s více jádry procesoru. Nicméně, neplatí to u všech nástrojů a funkcí. Stále tedy doporučuji dívat se především na rychlost CPU a nikoliv tolik na počet jader. Výrobci procesorů jako AMD nebo Intel zvyšují rychlost CPU právě přidáním více jader. Takový procesor i7 nebo AMD Ryzen vám nemusí tedy vždy tolik pomoct (nicméně záleží taky na tom co ve Fusionu budete dělat). Například CAM operace Fusionu si ale dokážou vyždímat výkon ze všech dostupných jader.

Mé doporučení je tedy vybrat CPU podle rychlosti. Například pokud bych měl na výběr čtyř-jádrové CPU s 3.0 GHz anebo osmi-jádrové CPU s 2.4 GHz, tak vyberu raději to čtyř-jádrové CPU

Disk – SSD nebo HDD?

V dnešní době by tato otázka skoro už ani neměla být položena. CAD i CAM neustále něco zapisuje na disk. Rozhodne tedy doporučuji i kdyby ten nejmenší 128GB SSD. Nicméně pokud vám rozpočet dovolí, určitě zvolte i větší, jelikož u SSD často platí pravidlo „čím větší, tím rychlejší“. Já například HDD používám čistě pro archivaci dat, nikoliv běžnou práci.

Navíc u notebooků oceníte i menší hlučnost (nic se netočí!) a nižší spotřebu energie z baterie. A také jsou více odolnější ke špatnému používání. Pokud však z nějakého důvodu musíte pořídit klasické HDD, tak se dívejte alespoň po nějakém, které bude mít 7,200 RPM (otáček za minutu)… oproti pomalejším 5,400 RPM.

RAM

Výběr RAM se velmi liší od typu práce, který budete ve Fusion 360 dělat. Čím více budete pracovat s opravdu velkými modely (spousta jednotlivých komponent), tím více RAM si bude program brát. Velikost 4GB beru tedy jako naprosté minimum (při kterém můžete narazit na problémy) pro jakoukoliv práci. Pokud neočekáváte, že by jste pracovali s komplikovanými modely, pak jděte raději do 8GB a pokud naopak již nějaké zkušenosti máte a modely budou tedy větší pak raději 16GB nebo i klidně 32GB RAM.

Výhodou RAM je, že u většiny počítačů a notebooků ji můžete kdykoliv doplnit a při počátečním výběru tedy můžete začít mírněji. Je však potřeba dát pozor zda daný notebook umožňuje RAM rozšířit. U některých bývá RAM napájena přímo na desku. Pokud si tedy nejste jisti, raději se zeptejte prodejce zda lze RAM u daného modelu vyměnit nebo rozšířit.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.

1 komentář

  1. Dobrý deň, prosím vás o informáciu ohľadom výberu grafickej karty.Po kúpe VGA AMD Radeon Pro WX3100 – 4GB GDDR5 som si prečítal váš článok ohľadom zostavy PC pre Fusion 360.Chcel by som sa opýtať, či je vhodnejšia karta napr. GeForce GTX 1650 ,alebo iná v cenovej kategórii cca 4500 Kč ,ako AMD WX3100 ,kedže pri načítaní Mesh ,alebo pri funkcii Fit Point Spline a následné upravovanie bodov niekedy PC veľmi seká.Moja zostava CPU AMD Ryzen 3 1200 4core (3,1GHz),8 GB RAM , VGA AMD Radeon Pro WX3100.
    Ďakujem