Prohlížení Inventor souborů

Často se stává, že potřebujete umožnit dalším kolegům jen nahlížet do vašich CAD dat z programu Inventor. Jak to ale správně provést? Možností je několik. Prohlížet můžete jak nativní data Inventoru, tak exportovat fo formátů vhodných právě pro prohlížení uživateli, kteří nemají žádný CAD ale k datům stejně potřebují mít přístup.

DWF vs PDF

Autodesk Express ViewerSvé modely můžete ukládat do 3D DWF nebo 3D PDF. Taková data budou možná otevírat i neCADovskými uživateli. DWF formát je více protlačovaný Autodeskem. Záleží na preferencích každého uživatele, který formát zvolí pro své kolegy. U obou lze nastavit (například pomocí iLogic) automatické vytváření daného formátu při ukládání modelu. Nemusíte se tak starat zda máte prohlížecí verzi souboru k dané sestavě. Výhodou těchto dvou formátů je, že jsou needitovatelné. Tudíž pokud je někomu zašlete, tak je nezasíláte s celou výrobní historií jako u nativních dat.

PDF formát

Má výhodu v tom, že 3D PDF otevřete v podstatě vždy. Téměř každý totiž na svém PC má Acrobat Reader a nic víc nepotřebujete. Pro tuto jednoduchost tedy některé firmy preferují právě 3D PDF formát. V takovém to souboru pak můžete samozřejmě i měřit dané vzdálenosti. Vidíte souborovou strukturu všech dílů a podsestav a taktéž máte náhled i do iVlastností.

DWF formát

K prohlížení lze použít bezplatný Autodesk Design Review anebo také níže zmíněný A360 Viewer. Některé DWF formáty lze už také otevírat i rovnou nativně ve Windows. Soubory DWF jsou často mnohem menší a mohou vám tedy uspořit místo na disku. Více o tomto se ale rozepisujeme přímo v článku věnovanému čistě jen DWF formátu. Možnost v souboru měřit je opět samozřejmostí a taktéž vidíte souborovou strukturu dílů a podsestav.

DWF vs PDF format

Prohlížení nativních Inventor dat

Inventor View

Umí prohlížet základní Inventor formáty: IPT, IAM, IDW, DWG
Jedná se ale opravdu čistě o prohlížení dat, tudíž nemůžete ani žádné vzdálenosti změřit. Vidíte však alespoň všechny díly a podsestavy modelu.

Inventor viewer

A360 Viewer

Umí prohlížet více jak 50 formátů: IPT, IAM, IDW, DWG, 3DM, CATPART, CATPRODUCT, CAM360, DWF, DWFX, DWT, F3D, IFC, IGE, IGES, OBJ, SAT, SAB, SIM, SLDASM, SLDPRT, STEP a další…

A360 viewer file formats

V modelech můžete i měřit vzdálenosti, uvidíte celou strukturu modelů (umí tedy otevírat i sestavy). Nemusíte nic stahovat ani se přihlašovat. Jednoduše soubor nahrajete přes prohlížeč a okamžitě s ním můžete pracovat. K danému náhledu můžete také pomocí odkazu přizvat i další kolegy z jiných PC a společně nad modelem vytvářet komentáře.

Stejnou funkci umí i A360 uložiště, popř. A360 Team. Data máte akorát uchována na svém úložišti v dané struktuře složek a souborů.

A360 viewer example