ReadyBoost – Jednoduchý způsob jak zrychlit počítač

Často slýchám od zákazníků otázku na to, jakým způsobem je možno urychlit počítač. O různých možnostech pro zrychlení počítače píše Ralph Grabowski. Jeden z jeho návrhů bylo použít ReadyBoost.

Readyboost
Readyboost

Co je to vůbec ReadyBoost?

Funkce ReadyBoost může zrychlit počítač s využitím úložného prostoru na většině jednotek USB Flash a paměťových karet Flash. Pokud máte tedy nevyužitý flashdisk, můžete svému počítači pomoci a zrychlit jej. Funkce ReadyBoost je připravena pomoci, když počítači dochází paměť. Nedostatek paměti může počítač značně zpomalit, protože systém Windows, který potřebuje místo k uchovávání dat, působí jako pevný disk. Paměť Flash nabízí rychlejší alternativu.

Technologie ReadyBoost byla představena v systému Windows Vista a nechybí ani v nástupci Windows 7. Uživatelé Windows XP jej bohužel nevyužijí. V systému Windows 7 nabízí možnost zpracování více paměti flash a dokonce i více zařízení – až osm – pro maximálně 256 gigabajtů (GB) další paměti.

Aktivace funkce „ReadyBoost“:

• Zvolte nabídku Start – Počítač.

• V seznamu dohledejte připojený flashdisk, a přes pravé tlačítko zvolte možnost „Vlatsnoti“.

Vlastnosti disku
Vlastnosti disku

• Přepněte se na kartu ReadyBoost.

• Pokud flashdisk nepoužíváte k přenosu souborů, označte možnost „Vyhradit toto zařízení pro technologii ReadyBoost“.

• Pokud chcete flashdisk využívat pro ukládání souborů, zvolte možnost „Používat toto zařízení“ a zvolte si množství místa pro ReadyBoost. Čím více místa zvolíte, tím bude zrychlení vyšší.

ReadyBoost
ReadyBoost

• Potvrďte nastavení.

U některých flashdisků není podpora této funkce. Systém Windows totiž vyžaduje, aby bylo použité zařízení dostatečné rychlé, což některé flashdisky bohužel nesplňují.

ReadyBoost byste měli použít pouze v případě, kdy máte nevyužitý flashdisk či paměťovou kartu. Kupovat flashdisk pouze pro ReadyBoost nemá smysl a peníze se vyplatí investovat raději do operační paměti (RAM), která počítač zrychlí výrazněji.

 

Lukáš Hrubý
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu připravuji články zaměřené především na pokročilou práci s Autodesk Inventorem. Potkat se se mnou můžete v pardubické pobočce.