Jak vytvořit virtuální realitu ze strojírenských dat vytvořených Autodesk Inventoru? Konkrétní možnosti a postupy představují kolegové Lukáš Hrubý a Milan Nosil v prezentaci z naší nedávné Roadshow strojírenských technologií v2020.

O virtuální realitě ve strojírenství jsme zde na blogu již psali. Některé postupy se však lehce poupravily. Podívejte se tedy jaké aktuálně máte jako konstruktér možnosti s aplikacemi Autodesk.

Nevíte si s virtuální realitou rady? Domluvte si s námi schůzku. Ve společnosti Adeon máme zkušenosti jako specializovaní konzultanti Autodesk aplikací a rádi vám pomůžeme s nejvhodnějším workflow pro vaše strojírenské sestavy.

Pasivní virtuální realita

Jedná se o virtuální realitu, ve které se nepohybujete, ale pouze nahlížíte na 360° vizualizaci. K nahlížení potřebujete jen chytrý telefon a headset do kterého jej umístíte. Následně načtete QR kód již vytvořené vizualizace pomocí mobilního telefonu, ten umístíte do headsetu a můžete si scénu prohlížet.

Render-VR-Navisworks

Navisworks

K vytvoření této pasivní virtuální reality využíváme aplikaci Autodesk Navisworks, která má nástroj pro vytvoření vizualizace. Při vytváření vizualizace nastavíme, že chceme stereoskopický render. Vytvoří se vizualizace z pohledu nastavené kamery. Jakmile se render dokončí, obdržíte QR kód, který načtěte do svého telefonu.

Navisworks vizualizace stereo panorama

Reálná virtuální realita

Takzvaná „reálná“ virtuální realita se oproti té předchozí liší tím, že se můžete libovolně procházet v dané scéně a nahlížet z různých úhlů, popřípadě dokonce i s prostředím různě interagovat za pomocí ovladačů. Potřebujete výkonnou grafickou stanici a profesionální VR headset (HTC Vive, Oculus Rift, HP, …).

Navisworks + Iris VR

První možností je opět aplikace Navisworks a to za pomocí externího pluginu s názvem Iris VR. Ten vám umožní jakákoliv data,a která jste otevřeli v Navisworksu zpracovat do virtuální reality, ve které nabízí spoustu nástrojů pro poznámkování, odměřování, komunikaci a jinou interakci

 • Pro koordinaci různých profesí.
  (Stavebnictví, Strojírenství,…)
 • Lze načíst mnoho různých souborů.
  (Revit, Inventor, AutoCAD, Plant,…)
 • Kontrola kolizí.

Autodesk Navisworks Iris virtualni realita

3ds Max + Interactive

Virtuální realitu můžete také vytvořit za pomocí aplikace 3ds Max. Ta totiž automaticky obsahuje plugin s název Interactive. Díky tomuto propojení můžete nejdříve načíst data Innventoru do 3ds Maxe a následně převést do modulu Interactive odkud spustíte virtuální realitu. Interactive je v podstatě plnohodnotný herní engine. Můžete si tak vyhrát libovolně s nastavením interaktivity pro uživatele.

 • Slouží pro modelování, tvorbu reálného obrazu a animací.
 • 3D modelování za použití textur a efektů.
 • 3D animace a dynamika.
 • 3D tvorba reálného obrazu na základě počítačového modelu.
 • Propojení 3D modelu a virtuální reality.
 • Import formátu např. IPT, IAM, FBX, 3DS, DWG, DWF, IGES, RVT, STEP,…

Autodesk 3ds Max Interactive virtualni realita

VRED

Poslední zmíněnou možností tvorby virtuální reality je pomocí aplikace Autodesk VRED. Jedná se o naprosto špičkový vizualizační software. Tato aplikace zvládne načíst nativně strojírenská Inventor data a to dokonce velkého rozsahu. Virtuální realitu můžete spustit ihned po načtení Inventor dat, anebo si vyhrát s různými prvky gamifikace.

 • Profesionální program pro vizualizace.
  (obrázky, VR, real-time prezentace)
 • Oblíbený i v automobilovém průmyslu.
 • Bezproblémová práce s velkými sestavami.
 • Import dat z různých CAD Softwarů (např. z Inventoru).

Autodesk VRED virtualni realita

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.