Tento tip je určen zejména lidem, kteří potřebují v Inventoru rychle a jednoduše vygenerovat obrázek modelu a to třeba i s průhledným pozadím. Ať už pro obchodní potřeby, nebo třeba šéfa který vám vždy nervózně stojí za zády. Pominu tedy složitější export pomocí Inventor Studia s přesným nastavením stínů a osvětlení.

Přeskočím i rádoby tipy, jako PrintScreen a Výstřižky. Jsou sice rychlé, ale kvůli kvalitě je nelze použít.

Formáty – .bmp .jpg .png

Ještě než si řekneme samotné funkce pro export, je dobré vědět do jakého formátu je nejvhodnější exportovat. Uvedené formáty jsou nejběžnějšími, avšak mají množství rozdílů. Pokud chceme rozumět vizualizacím, měli bychom umět rozlišovat tyto rozdíly podle účelu samotného obrázku.

BMP

Bezztrátový formát – což znamená že se při uložení neztratí žádná obrazová data, ale je bez komprese, a proto má o hodně větší velikost souboru. To je důvod, proč se většinou nepoužívá pro obrázky na internetu.

Několikanásobně větší soubory na disku. Dobrá kvalita, efektivní pro úpravy v grafických programech.

JPG

Ztrátový formát – detailní obrázky (s odstraněním nedůležitých obrazových informací), který po opakujícím se ukládání povede ke ztrátě více dat. Je asi nejrozšířenější formát pro fotografie.

Malá velikost souborů na disku, dobrý pro fotografie, snížení kvality obrazu při opětovném ukládání.

PNG

Bezztrátový formát, avšak s výrazně menší velikosti souboru oproti formátu .bmp. Podporuje dobře průhlednost. Uchovává obrazové informace i po opětovném uložení.

Nejlépe podporuje průhledné pozadí, kvalitní přenos obrazu, upřednostňovaný pro zobrazování obrázků na internetu.

Když nyní víme do jakého formátu chceme exportovat, můžeme se podívat na možnosti rychlých vizualizací:

Sledování paprsků (Ray Tracing)

Tuto možnost zvolte, pokud chcete realistické a velice pěkné vizualizace s časovou náročností podle zvolené kvality. Najdete ji na kartě Pohled v panelu Vzhled. Pro zapnutí Sledování paprsků musíme přepnout styl zobrazení na Realistický (tedy bez viditelných hran). Po zapnutí tohoto příkazu se objeví v pravém dolním rohu tabulka nastavení vizualizace a po každém natočení modelu se začne přepočítávat (je tedy vhodně správně natočit model a sledování paprsků zapnout až potom).

Novinkou v Inventoru 2023 je v předběžné verzi možnost zapnutí sledování paprsků s využitím GPU (namísto CPU). Znamená to, že už vizualizaci nepočítá procesor jako do teď, ale výpočet probíhá přes grafickou kartu a je mnohem rychlejší. Zapnutí GPU je v „testovací fázi“ a dostupné pouze pro vybrané grafické karty. Pokud máte v nastavení šedivě označenou možnost zapnutí GPU, bohužel se musíte spokojit se sledováním paprsků CPU a delším časem výpočtu. Veškeré informace o podpoře a omezeních GPU najdete ZDE.

Sledování paprsků - zapnutí
Sledování paprsků – zapnutí
Sledování paprsků - GPU - Vysoká
Sledování paprsků – GPU – Vysoká
Sledování paprsků - srovnání nastavení
Sledování paprsků – srovnání nastavení

Export obrázku

Nejrychlejší možnost jak získat vizualizaci. Na kartě Soubor můžete zvolit Export a následně vybrat Obrázek. Je to vlastně kopie obrazu, avšak pro zvýšení kvality výsledku je nutné otevřít možnosti a změnit nastavení exportu. Níže můžete vidět rozdíly mezi exportem ve 3,4 a 5 tisích pixelech. Tato možnost vás ovšem nutí mít správně přiblížený model. Většinou se nastavení správné pozice modelu nepovede na první pokus a vidíte pouze část modelu.

Tento způsob je jednoduchý, vhodný k extrémě rychlému výsledku, lze vytvořit vizualizaci s viditelnými hranami modelu a navíc lze zapnout průhledné pozadí (ideální exportovat do formátu .png).

Nastavení exportu obrázku
Nastavení exportu obrázku
Export obrázku 3000x3000
Export obrázku 3000×3000
Export obrázku 4000x4000
Export obrázku 4000×4000
Export obrázku 5000x5000
Export obrázku 5000×5000

Renderování pohledu snímku z prezentace

Jako první otevřete soubor prezentace (.ipn) a vložte do něj model. Jakmile budete spokojeni s pozicí modelu (možné je vytvořit i rozpad sestavy), klikněte na příkaz Nový pohled snímku. V dialogové části Pohledy snímků uvidíte nový snímek, který pravým tlačítkem myši můžete publikovat do rastru. Nastavení publikování je jednoduché a umožňuje nastavit přesné rozlišení, pixely (maximálně 1000) a dokáže vytvořit také průhledné pozadí modelu.

Když si budete potřebovat nastavit přesné rozlišení a nechcete odhadovat správnou polohu na několik pokusů, lze zvolit tuto možnost.

Renderování snímku pohledu
Renderování snímku pohledu
Renderování snímku pohledu prezentace
Renderování snímku pohledu prezentace

Snad že vám tento článek pomůže s rychlými vizualizacemi modelů. Nejlepší výsledky ovšem získáte v prostředí Inventor Studia (najdete na kartě Systémové prostředí). Pokud vás více zajímá toto téma, rádi Vám nabídeme školení přesně odpovídající vašim potřebám.

Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant strojírenských Autodesk produktů ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na program Autodesk Inventor. Potkat se můžeme v pardubické kanceláři Adeonu.