V následujícím článku se dozvíte o novinkách programu Autodesk Vault 2024. Všechny změny a vylepšení budeme také publikovat v našem časopisu Inventor News. Tyto novinky samozřejmě uvidíte i na našich Roadshow strojírenských technologií, které máme letos 30.5. v Brně, 31.5. ve Zlíně, a 1.6. v Pardubicích, kde Vám kromě těchto novinek představíme i mnoho dalších aktualit ze světa Autodesku. A pokud vás zajímá Inventor, pak i novinky Inventoru 2024 jsme vydali jako článek.

Export DXF a STEP

Vault 2024, dokáže automaticky exportovat a spravovat soubory DXF a STEP ze souborů CAD v rámci procesu vydávání návrhu. Pro urychlení návrhu je samozřejmě přidána podpora formátu DXF a STEP, podobně jako je tomu u souborů PDF.

Podporované funkce:

 • Ruční vytváření souborů DXF/STEP
 • Vytvoření souboru DXF/STEP při změně stavu
 • Automatické připojení DXF/STEP k příslušným souborům návrhu
 • Synchronizace stavu a revize na souborech DXF/STEP
 • Publikování a ukládání souborů DXF/STEP, stejně jako možnosti publikování PDF
Exportování souborů DXF a STEP
Exportování souborů DXF a STEP

Kopírovat složku

Pomocí funkce Kopírovat složku, můžete kopírovat složky včetně podsložek,oprávnění ke složkám a vlastností. Data tedy můžete uspořádat mezi složkami a podsložkami bez nutnosti přenášet soubory. Lze tak bez problémů zahájit nový projekt na základě starší struktury složek. Je to efektivní způsob, jak konzistentně uspořádat data v mnoha projektech.

Kopírovat složky včetně podsložek - bez souborů
Kopírovat složky včetně podsložek – bez souborů

Vzájemná kontrola při přechodech stavů životního cyklu

Jako správce můžete nakonfigurovat vzájemnou kontrolu, která má být splněna před změnou stavu. Řídicí mechanismus kontroluje, zda aktuální uživatel není stejný uživatel, který provedl předchozí změnu stavu. Tuto funkci lze využít k usnadnění delegování pravomocí a zvýšení transparentnosti.

 • Můžete definovat více kritérií přechodu, která určují, kdy může dojít k přechodu stavu.
 • Jakmile jsou kritéria splněna, systém zkontroluje uživatele ve stavech Od a Do. Uživatel, který nastavil soubor ve stavu přechodu Od, nebude moci změnit stav na Do.
Vzájemná kontrola při přechodech stavů životního cyklu
Vzájemná kontrola při přechodech stavů životního cyklu

Vylepšení správy

 • Zálohování databází bez souborů

Jako správce můžete během procesu zálohování zálohovat databáze úložiště, čímž ušetříte místo a čas. Pokud je vybrána možnost Zálohovat databáze, úložiště souborů nebude zálohováno.

 • Výběr úložišť nebo knihoven k zálohování

Chcete-li ušetřit čas a místo, můžete vybrat úložiště a knihovny, které chcete zálohovat. Úložiště a knihovny, které nejsou vybrány pro zálohování, se v obnoveném prostředí nezobrazí.

 • Použití existujících souborů z úložiště souborů v místním počítači
Během obnovení můžete použít existující soubory z úložiště souborů.

Poznámka: Zkontrolujte, zda jsou do cílové složky zkopírována správná úložiště souborů.

 • Žádné ověření úložiště souborů

Jako správce můžete vybrat možnost, že během obnovení nebude spuštěno ověření úložiště souborů. Pokud není provedeno ověření úložiště souborů, obnovená záloha nemá úložiště souborů.

 • Přesměrování úložiště souborů

Úložiště lze přesměrovat do nového umístění úložiště souborů. Přesměrování umístění úložiště souborů se od přesunutí úložiště souborů liší tím, že správci umožňuje připravit nové místo pro úložiště souborů, zatímco se používá to staré. Jakmile je připraveno nové umístění, přesměrujete do něj úložiště, aniž by se během operace přesouvaly soubory.

 • Vylepšení čištění
Pomocí možnosti Exportovat kandidáty vytvoříte předběžnou zprávu (soubor CSV), která ukazuje seznam kandidátů na vyčištění.

Poznámka: Předběžná zpráva zahrnuje všechny verze souborů, které lze vyčistit. Některé kandidátské verze souborů však nelze vyčistit, pokud je používají některé nečistitelné nadřazené soubory.

Vylepšení zálohování a obnovení
Vylepšení zálohování a obnovení

Vylepšení doplňku Vault v Inventoru

 • Vylepšená správa dat návrhů (Design Data) a šablon aplikace Inventor

V této verzi je přidána možnost mapovat složky úložiště Vault na Inventorové nastavení složek data návrhu (Design Data) a šablony (Templates). To vám pomůže spravovat různé verze dat návrhu a šablon, které jsou upraveny správcem nebo správcem CAD. Jako uživatel máte možnosti stažení mapovaných šablon a souborů dat návrhu, nebo  získání nejnovějších šablon a souborů dat návrhu

 • Odebrání položky Inventor View z možností prohlížečů

V možnostech nastavení aplikace Vault byla odebrána možnost prohlížení souborů aplikace Inventor přes nástroj Inventor View. Výchozím nastavením pro náhled souborů aplikace Inventor je nyní aplikace Inventor Read-only Mode.
 • Aplikace Inventor Read-only Mode k prohlížení souborů

Výchozím nastavením pro prohlížení souborů aplikace Inventor je nyní aplikace Inventor Read-only Mode. Soubory aplikace Inventor RO lze zobrazit pouze ke čtení a nelze upravovat ani aktualizovat pomocí příkazů aplikace Vault. Správce úložiště Vault může uživatelům, kteří potřebují soubory aplikace Inventor pouze prohlížet, poskytnout přístup pouze ke čtení.

Poznámka: Doplněk Vault pro aplikaci Inventor Read-only Mode je k dispozici pouze pro edici Vault Professional.

Vylepšení Thin Clienta („tenkého“ klienta Vault)

 • Rozbalit/Sbalit vše

Rozbalte nebo sbalte řádky ve stromovém zobrazení na stránce podrobností Soubor (karty Použití a Místo použití) a Položky (Místo použití a Rozpiska).

Tenký klient Vault - Rozbalit/Sbalit vše
Tenký klient Vault – Rozbalit/Sbalit vše
 • Rozbalit/Sbalit všechny podřazené

Chcete-li rozbalit sbalené řádky ve stromovém zobrazení, přesuňte ukazatel myši nad nadřazený řádek a klikněte na ikonu VÍCE (…). Výběrem možnosti Rozbalit všechny podřazené zobrazíte všechny podřazené řádky. Podobně výběrem možnosti Sbalit všechny podřazené sbalíte rozbalené řádky.

Rozbalit/Sbalit všechny podřazené
Rozbalit/Sbalit všechny podřazené
Ušetřete 25% na produktech Autodesk
Technický CAD konzultant strojírenských Autodesk produktů ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na program Autodesk Inventor. Potkat se můžeme v pardubické kanceláři Adeonu.